14 °C

Türk turistlerin Almanya ilgisi arttı

Türk turistlerin Almanya'ya ilgisi artıyor. Türkiye'den Almanya'ya giden turist sayısı 2013'te yüzde 6.6 arttı

Türk turistlerin Almanya ilgisi arttı

AYSEL YÜCEL

İSTANBUL - Alman Turizm Merkezi’nin açıkladığı rakamlara göre geçen yıl Almanya'da Türkiye’den kaynaklı geceleme sayısı 614 bine ulaştı. 2009’dan bu yana Türkiye’den Almanya’ya giden turistlerin geceleme oranı yaklaşık yüzde 65 artış gösterdi. 

Alman Turizm Merkezi, İstanbul’da bir basın toplantısı düzenleyerek, Almanya’nın turizm verileri ve hedefl erini açıkladı. DZT Basın ve Halkla İlişkiler Türkiye Temsilcisi İnci Gökçe, Türkiye’den seyahat amaçlı Almanya’ya giden kişi sayısının önemli oranda artış gösterdiğini ve son 4 yılda Almanya’da geceleme oranında yüzde 65’lik artış sağlayan Türk turistlerin yüzde 60’ının tatil amaçlı seyahat ettiğini belirtti. Söz konusu seyahatlerin yüzde 46’sının ise şehir ve etkinlik seyahati olarak gerçekleştiğine dikkat çeken Gökçe, “2020 yılında ise Almanya’da Türkiye kaynaklı 800 bin geceleme yapılması bekleniyor” dedi. Türklerin Almanya’da en çok gittikleri eyaletler ise Bavyera, Kuzey Ren Vestfalya, Berlin ve Hessen olarak açıklandı. 

70 milyon konaklama ile rekor 

Gökçe, IPK’ya göre Almanya’nın 2013 yılında da kültür seyahat hedefl eri listesinde birinciliği tuttuğunu ve turizm tanıtımında UNESCO Dünya Mirası listesinde Almanya’nın 38 eser ve alanı bulunduğunu kaydetti. 1993’den beri Almanya’da konaklayan yabancı sayısının iki kat arttığına işaret eden Gökçe, “Toplam 37.2 milyon konaklamanın 12.8 milyonunun eski Demokratik Almanya sınırları içindeki eyaletlerde gerçekleştiğini, 2013’te Almanya’nın 70 milyon yabancı konaklama bandını aşarak rekora imza attığını vurguladı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap