17 °C

Yaz tatiline ‘23 Haziran’ molası

İstanbul’da yeniden seçim kararı, tatil planı yapan vatandaşı da etkiledi. Bazı oteller erken rezervasyon yapan tüm müşterilerinin paralarının iade edileceğini ve o tarihte misafir ağırlamayacaklarını duyurdu... Selenay Yağcı'nın haberi...

Yaz tatiline ‘23 Haziran’ molası

Selenay YAĞCI

YSK İstanbul’da yeniden seçim kararı verince turizm bölgelerinde hareketlilik başladı. THY, Pegasus ve Atlas Global hava yolları, bilet alan yolcularına seçim sebebiyle iade hakları olduğunu hatırlatırken, vatandaşlardan da rezervasyon iptalleri geliyor. Hatta bazı vatandaşlar düğünlerinin tarihini de değiştiriyor. Bazı oteller erken rezervasyon yapan tüm müşterilerinin paralarının iade edileceğini ve o tarihte misafir ağırlamayacaklarını duyurdu. Bazı tur operatörleri ise yasal olarak müşterinin hakkı olmasa dahi vergileri dahil iade hakkı tanıdığını açıkladı. Yaklaşık 3 yıldır bisikletiyle Afrika kıtasını gezen ünlü fenomen Hasan Söylemez gibi Avrupa ya da dünya turuna çıkmış birçok gezgin, Blogger ya da YouTuber da oy kullanmak için memleketlerine döneceklerini açıkladı.

Bu seçimde vatandaşın diğer seçimlerden daha hassas olduğunu ve hemen iptaller için aradığını belirten Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran da, tur için ödedikleri tüm ücreti iade ettiklerini söyledi. 23 Haziran tarihine denk gelen bazı turların tarihini direkt olarak değiştirdikleri ifade eden Onaran, turların yüzde 40’ını İstanbul’un oluşturduğunun altını çizdi.

FETOB üye otellerini uyardı

Fethiye Otelciler Birliği Başkanı (FETOB) Başkanı Bülent Uysal, 23 Haziran’da tekrar edilecek olan İstanbul seçimlerinin turizm sektörüne etkisini değerlendirdi. Oluşabilecek iptallere karşı üye otellerine öneride bulunduklarını söyleyen Uysal, cezai şart uygulanmamasını, erken rezervasyonlar için ise başka bir tarihe kaydırmanın söz konusu olması gerektiğini söyledi.

Öte yandan Datça Belediyesi’nin resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada “Aynı anda beklenen kar ve kum fırtınası nedeniyle 23 Haziran’da bütün plajlarımız kapalı” ifadesi kullanırken, Çeşme Belediyesi de benzer bir açıklama yaparak “İstanbul’dan gelen bir fırtına nedeniyle sahillerimizden 23 Haziran günü denize girmek, hatta ilçemize girmek tehlikeli ve yasaktır” paylaşımında bulundu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap