Türk halıları, Amerika pazarının vazgeçilmezi oldu

Dünyanın önemli halı üretim merkezi konumundaki Türkiye'de dokunan halılar, hijyenin öne çıktığı pandemi sürecinde Amerika pazarının gözdesi oldu.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Amerika kıtasındaki ülkelere 2020'nin 10 ayında 759 milyon 537 bin dolarlık ihracat gerçekleştiren Türkiye halı sektörü, bu coğrafyadaki pazar payını geçen yılın aynı dönemine göre 34,6 artırdı.

İhracat konusunda son yıllarda önemli başarılara imza atan Türk halıcılarının pandemi sürecinin hasarlarını atlattığına dikkat çeken Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Halı Sektör Kurulu Başkanı Salahattin Kaplan, çalışkan yapılarıyla Türkiye'nin dünyanın dört bir yanında yüzünü ağartan halı üreticisi ve ihracatçılarının her türlü tebriği hak ettiğini söyledi.

Türk halıcılarının bazı coğrafyalarda da adeta bir destan yazdığını vurgulayan Kaplan, son dönemde özellikle Amerika kıtasında çok başarılı işlerin başarıldığını aktardı. Türk halısının şu anda Amerika pazarının aranan markası olduğunu belirten Kaplan, "Amerika ülkelerine 2020 yılının 10 aylık sürecinde toplam 759 milyon 537 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Bu rakam, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 34,6 artış olduğunu gösteriyor. Şu an dünyanın hemen her bölgesine ihracat yapan bir sektörüz. Hemen her ülke grubunda artış söz konusu ama artış konusundaki liderlik Amerika kıtasında. Bu kıtadaki varlığımızın daha da artacağını düşünüyoruz." dedi.

İhracatta ilk sırada ABD var

Türkiye'den en fazla halı ihracatının yapıldığı ülkeler sırasında başta ABD'nin yer aldığını, bu ülkeyi Suudi Arabistan, Almanya, İngiltere, Irak, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Libya, İran ve Belçika'nın takip ettiğini ifade eden Kaplan, "Bizler geçmiş yıllarda olduğu gibi birkaç pazara yönelik çalışmıyoruz. Türk halıcılarının pazarı dünya pazarlarıdır. Dünyanın bütün ülkeleriyle neredeyse ihracat ilişkilerimiz var. Elbette mevcut pazarlarımızı korumak, geliştirmek ve bu pazarlardaki varlığımızı sürdürmek zorundayız. Ancak siyasi kararlarla Türk mallarına yönelik sürdürülen karalama kampanyalarını yakından izliyor, bizler de alternatif giriş yolları ve pazarlar arıyoruz. Bu sıkıntıların önümüzdeki süreçte son bulacağına inanıyoruz." diye konuştu.

"Başarıda, pandemi sürecindeki hijyen vurgusu etkili oldu"

Pandemi döneminde özellikle Avrupa ve Amerika kıtalarında hijyenin öne çıktığına dikkat çeken Kpalan, şunları kaydetti: "Elbette halı başarısında, pandemi sürecindeki hijyen vurgusu etkili oldu. Bu süreçte hijyenik ortamlar için halı adeta olmazsa olmaz demektir. Türk halısı şu anda Amerika pazarının aranan markası oldu. Diğer taraftan sürecin getirdiği ve bütün dünyanın pandemiyle birlikte ticaret anlamında geçiş yaptığı e-Ticaret ve e-İhracatın gelişmesi bu ülkedeki varlığımızı hissettirmemizde de önemli etken oldu. Bundan sonraki süreçte Amerika pazarlarının belirleyici aktörleri arasında yer almaya devam edeceğiz."