17 °C

'2013'te ekonomiye 1.5 milyar lira katkı sağladık'

Turkcell'den yapılan açıklama göre, şirketin 2013 yılında M2M (Makineler Arası İletişim) uygulamalarıyla ülke ekonomisine katkısı 1.5 milyar lira oldu

'2013'te ekonomiye 1.5 milyar lira katkı sağladık'

İSTANBUL - Turkcell Kurumsal Pazarlama ve Satıştan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş, 2013 yılında Türkiye ekonomisine 1.5 milyar lirayı aşkın katkı sağladıklarını belirtti. 

Şirket açıklamasına göre Turkcell, Londra'daki Dünya M2M Kongresi'ne katıldı. Turkcell'in M2M teknolojisiyle sunduğu çözümleri tanıtan Kocabaş, bu çözümlerle 2013'te Türkiye ekonomisine 1.5 milyar lirayı aşkın katkı sağladıklarını kaydetti.

Kocabaş, doğalgaz, su ve elektrik şebekelerinden tarıma, sağlıktan lojistiğe, tarihi eserlerin korunmasından deniz feneri ve trafik ışıklarının yönetilmesine ve nehir seviyelerinin takibine kadar sayısız alanda çözüm sağlayan M2M teknolojisini, Turkcell'in Türkiye'de gerçekleştirdiği uygulamalarla örneklendirdi.

2013 sonunda Türkiye'de 2.1 milyon makinenin uzaktan yönetildiğini aktaran Kocabaş, "Son 2 yıl içinde neredeyse ikiye katlanan bu pazarda, yine BTK'nın açıklamalarına ve kendi rakamlarımıza baktığımızda Turkcell'in yüzde 67'lik payıyla pazarda lider olduğunu görüyoruz" ifadelerini kullandı.

Turkcell olarak M2M'e özellikle son 4 yıldır yaptıkları büyük yatırımların hem pazarın büyümesini sağladığını, hem de liderliklerini pekiştirdiğini bildiren Kocabaş'ın açıklamada şu görüşlerine de yer verildi:

"3 yıl önce Türkiye'de M2M'e özel ilk Sim kartı lanse ettik. 2 yıl önce yine Türkiye'de ilk olarak M2M platformumuzu hayata geçirdik ve dünyada kendine ait M2M platformu geliştiren ilk beş operatörden biri olduk. Bugün Türkiye'deki her üç makineden ikisi Turkcell'le çalışıyor. Turkcell M2M uygulamalarıyla yalnızca 2013 yılında ülke ekonomisine sağladığımız katkı 1,5 milyar lirayı aştı. Bunun beş temel nedeni var: Üstün altyapımız, teknoloji gücümüz, deneyimimiz, çözüm çeşitliliğimiz ve iş ortaklarımız. Bundan yaklaşık 10 yıl önce Türkiye'de ilk M2M uygulamalarını biz gerçekleştirdik ve çözümlerimizle bu teknolojinin Türkiye'de dünya ile eş zamanlı olarak yaygınlaşmasını sağlıyoruz."

"Turkcell 1.4 milyon makineye hizmet veriyor" 

Selen Kocabaş, Turkcell'in halen mobil POS ve yazarkasalar başta olmak üzere 1.4 milyon makineye hizmet verdiğini bildirdi.

En hızlı yükselişin ise akıllı araçlar alanında olduğunu vurgulayan Kocabaş, Turkcell'in 480 bin araçla Avrupa'da bir ülkede en fazla araç takip hattına sahip operatör olduğunu dile getirdi.

Bu sıralamada akıllı araçları, endüstride ve tarımın birçok alanında kullanılan makineler, elektrik, gaz ve su sayaçları ile akıllı evler ve ev güvenlik sistemlerinin izlediğini aktaran Kocabaş, ülke ekonomisi açısından büyük önem taşıyan söz konusu teknolojinin desteklenmesi gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Temmuz 2012'de Maliye Bakanlığımız her GSM hattından ilk hat açıldığında alınan 40 liralık Yeni Tesis Özel İletişim Vergisi'ni M2M hatları için kaldırdı. Bunun pazarın gelişmesinde olumlu etkisi oldu. Benzer bir şekilde şimdi de Telsiz Ruhsat Ücreti'nin kalkmasının pazarın gelişimine çok önemli katkı sağlayacağını görüyoruz. Özellikle enerji sayaçları projelerinde bu Telsiz Ruhsat Ücreti çok ciddi bariyer teşkil ediyor ve Türkiye'nin bu teknolojiden elde edeceği katma değer ve tasarrufu yavaşlatıyor.

Yeni Tesis vergisi kaldırıldığında, yeni hatlardan dolayı yaratılan ek vergiler sayesinde neredeyse 1 yıl içinde bu değişim toplam kamu gelirlerinde pozitife çıktı. Aynı şekilde Telsiz Ruhsat ücretinin kaldırılmasıyla toplam M2M abone sayısının kısa sürede artacağını, böylelikle devletin elde edeceği toplam vergi gelirlerinin 2015 itibarı ile pozitife geçeceğini ve sonraki yıllarda sürekli artış göstereceğini öngörüyoruz. Telsiz Ruhsat Ücreti'nin kaldırılması ile hem sektör büyüyecek, hem de devlet vergi gelirlerini artıracak."

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap