17 °C

'Ak Saray'ın verileri ona emanet

Kuruluşunun üzerinden iki yıl bile geçmeden önemli projelere imza atan Lande, son olarak Ak Saray olarak adlandırılan yeni Cumhurbaşkanlığı binasının veri merkezi kabinlerini yaptı. Şirket, 3 yıl içinde de dünya liginde ilk 10’a girmeyi hedefliyor

'Ak Saray'ın verileri ona emanet

COŞKUN ÇARDAK

ESKİŞEHİR - Telekom, bilişim ve haberleşme teknolojisi sektörlerine sunucu kabinleri yapan Lande, referanslarına çok önemli bir halka daha ekledi. Eskişehir’de faaliyet gösteren şirket, yeni Cumhurbaşkanlığı binasında kullanılmak üzere veri merkezi kabinleri (data center kabineti) yaptı. Kabinleri teslim eden Lande, Türkiye’deki diğer önemli projelerde de rol almayı hedefliyor. 

Dünyada baş döndüren bir hızla büyüyen bilişim ve telekomünikasyon sektörleri ile üretilen verilerin korunması ihtiyacı, “Rack kabinet” (19 inç kabin) üretiminin artışına neden oldu. Bu alanda sektöre iki yıl önce giriş yapan Lande Metal’in Yönetim Kurulu Başkanı Celalettin Kesikbaş (üstte), ürünlerinin sahip olduğu önemli nitelikleri ile gerek devlet, gerekse de özel kurum ve kuruluşlarda tercih edilen bir marka haline geldiklerini söylüyor. Kesikbaş “Bunun en iyi örneği şu anda Cumhurbaşkanlığı binasının veri merkezi kabinlerinde kendi ürünlerimiz tercih edilmesi. Sipariş, Ankara’da yeni yapılan ve Ak Saray olarak bilinen Başbakanlık için gelmişti. Ama daha sonra herkesin de bildiği gibi bu bina Cumhurbaşkanlığı binası olarak kullanılmaya başlandı” diyor. 

Tek vardiyada günde bin adet kabin ürettiklerini anlatan Kesikbaş, iç pazarda yüzde 40’lık paya sahip olduklarını belirtiyor. Kesikbaş, “En ileri teknoloji ile Türkiye’nin en sağlam kabinlerini yapıyoruz. Kabinlerimize bütün testler ve sertifikasyonlar uygulandı. Nano teknolojili boyahanemizle, ürünlerimizi piyasadakilere göre korozyona karşı beş kat dayanıklı yapıyoruz. Eurobox ürünlerimizi de piyasaya yeni sürdük. En son ses yalıtımlı, ahşap kaplamalı bilgisayar kabini yaptık. Türkiye piyasasında böyle bir ürün yok” açıklamasını yapıyor. 

Üç yılda ciro hedefinde çıta yükseltecek 

Bu yılı 24 milyon dolarlık ciro ile kapatmayı hedeflediklerini açıklayan Kesikbaş, bu rakamın yarısını ihracat faaliyetlerinin oluşturduğunu söylüyor. Kesikbaş, “Gerçek 19 inç rack kabineti biz üretiyoruz. Ağırlıklı Avrupa ülkeleri olmak üzere 40’dan fazla ülkeye ihracat yapıyoruz. İç pazardaki payımızı da yüzde 50’ye çıkaracağız. Bundan sonraki hedefimiz üç yıl içinde 100 milyon dolar ciroya ulaşmak. Her pazara uygun kalite belgemiz de var. Yine aynı süre içinde dünya liginde de ilk 10’da olmayı hedefl iyoruz” diye konuşuyor. 

İki Avrupa ülkesine montaj tesisi kuruyor 

Stratejik dış pazarlarda müşteriye yakın olmaya çalıştıklarını söyleyen Kesikbaş; Mısır, Kazakistan, Rusya ve Suudi Arabistan’a 1 milyon 200 bin euroluk montaj tesisleri kurduklarını dile getiriyor. Kesikbaş, iki önemli Avrupa ülkesine de yıl sonuna kadar lojistik ve montaj hattı kuracaklarını söylüyor. Yurtdışında franchise vererek ürünlerini sattıklarını açıklayan Kesikbaş, “Bundan sonra Eskişehir’deki tesisimiz ana fabrika olarak parça üretecek. Parçalar, montajı yapılmak üzere yurtdışına gönderilecek. Şu anda Avrupa’ya montajlı gönderiyoruz. Dış pazar için, İstanbul merkezli üç bin kilometre çaplı bir halkada lider olma hedefindeyiz. İkinci halka 7-8 bin kilometre çapta da ilk 10’da olmak hedeflerimiz arasında yer alıyor” diyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.