2 °C

12 milyar dolarlık projeden çıkmayı düşünüyor

Abu Dabili enerji şirketi TAQA'nin Türkiye'de yapmayı planladığı 12 milyar dolarlık kömür santrali projesinden tamamen çıkmayı planladığı bildirildi.

12 milyar dolarlık projeden çıkmayı düşünüyor

ANKARA - Enerji sektörü kaynakları, Abu Dhabi'nin devlet kontrolündeki enerji şirketi Abu Dhabi National Energy Co TAQA'nın  Türkiye'deki 12 milyar dolarlık kömür santrali projesinden değişen öncelikler nedeniyle tamamen çıkmayı planladığını belirttiler.

Enerji sektöründen bir kaynak Reuters'e yaptığı açıklamada, "Kendileriyle ilgili edindiğimiz izlenime göre TAQA bu projeden çıkmayı düşünüyor" dedi.

Elektrik Üretim AŞ ile TAQA arasındaki Afşin-Elbistan kömür havzasında 8,000 MW kapasiteli elektrik santrali yapımını içeren 12 milyar dolarlık hükümetler arası anlaşma Ocak'ta imzalanmıştı.

TAQA sözcüsü bugün yaptığı açıklamada, yatırım kararının 2014'e kadar ertelendiğini belirtmiş, ancak projenin iptal edilmesi olasılığı konusunda yorum yapmamıştı.

Bir diğer kaynak ise TAQA'nın projeden tamamen çekilmesi durumunda Türkiye'nin Afşin-Elbistan için yeni ihale açabileceğini belirtti.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.