9 °C

2 milyarlık yatırıma imza atan Gül, yurtdışına bakıyor

8’i yeni proje olmak üzere 12 projede 2 milyarlık yatırım yapan Gül Şirketler Grubu, yurtdışında altyapı ve anahtar teslim projelere bakıyor.

2 milyarlık yatırıma imza atan Gül, yurtdışına bakıyor

LEYLA İLHAN

Gayrimenkul alanındaki yatırımlarını hız kesmeden sürdüren Gül Şirketler Grubu, yatırım değeri 2 milyar TL olan projeler yapacak. Bu projelerden 4’ü devam eden 8’i ise yeni başlayacak projelerden oluşuyor. Şirketin bir diğer hedefi de yurtdışına açılmak. 2016’da her türlü olumsuz havaya rağmen yatırımlarına ara vermeyi düşünmediklerini söyleyen Gül Proje Yönetim Kurulu Başkanı Metin Gül, şimdi de aynı zihniyete çalışmalarını sürdürdüklerini anlattı.

Yeni yatırım planlarıyla ilgili bilgi veren Gül “2016 yılında bir yandan ‘Güneşli Gül Proje Express’, ‘Beylikdüzü Vira İstanbul’, Zeytihburnu Yedi Mavi’ projelerine başlarken, bir yandan da ‘Gaziosmanpaşa TEM Point’ ve ‘Seyrantepe Avangart İstanbul’ için düğmeye bastığımızın müjdesini vermiştik. Şimdi de 2017 yılı projelerimiz olan ‘TEM Point’ ve ‘Avangart İstanbul’ projelerine start vererek, inşaat çalışmalarını başlatıyoruz” ifadelerini kullandı.

Gül Şirketler Grubu olarak ayrıca 8 yeni projeyi daha hayata geçireceklerini açıklayan Gül, “2 milyar liralık yatırımla yapılacak projeler bittiğinde toplam yatırım değeri 10 milyar TL’yi bulacak. 12 projeyi aynı anda yürütüyor olacağız. Beylikdüzü, Büyükçekmece, Bahçeşehir; Seyrantepe, Gaziosmanpaşa ve Bayrampaşa bölgelerinde konumlandırdığımız bu yatırımlar konut, villa, ticari alan ve alışveriş merkezi şeklinde olacak” dedi.

Hayata geçirmiş oldukları projeler ve mevcut müşterilerinin bundan sonra sektörde ne kadar iddialı olacaklarının bir göstergesi olarak değerlendiren Gül, “En önemli işimiz; yeni araziler alarak proje geliştirmek. İstanbul merkezinde çok fazla yer kalmadı, ancak biz prim yapacak potansiyeli yüksek ve şehir merkezinden uzakta olmayan arazilerle ilgileniyoruz. Açıkladığımız yeni yatırımlar dışında yeni araziler satın alıp yeni projeler geliştirmeye de bir yandan devam ediyoruz” diye konuştu.

Kampanyalar satışları artırınca özkaynak kullanımı azaldı

Projelerinin yatırım tutarının 2 milyar lira olduğunu bu yatırımların 1 milyarını kendi özkaynaklarıyla yapmayı planladıklarını aktaran Gül, “Biz projelerimiz için 200 milyon lira yatırdık. Ancak kampanyalar satışları artırınca buna gerek kalmadı” diye konuştu. Satış anlamında geçen yılın ocak ayının üstünde olduklarını belirten Gül, “Ancak fiyatlar yükselmediği için geri dönüş açışından geçen yılla hemen hemen aynı seviyedeyiz” açıklamasını yaptı. Yurtdışına açılarak Türkiye’ye döviz getirmeyi amaçladıklarını aktaran Metin Gül, “Altyapı ve anahtar teslim işlere bakıyoruz. Bu konuda Sudi Arabistan, Katar ve Bahreyin’den teklifl er var” dedi.

Tempoint ve Avangart İstanbul’da ön satışlar başladı

‘TEM Point’ve ‘Avangart İstanbul’un çok değerli projeler olduğuna dikkat çeken Gül Proje Yönetim Kurulu Üyesi Sönmez Aydın ise her iki proje hakkında bilgi verdi. Aydın “Gaziosmanpaşa’da TEM üzerinde inşa ettiğimiz ‘TEM Point’te ön talep toplanmaya başlandı. Projede yer alan ilk 50 daire peşin alımlarda metrekaresi 3 bin 800 liradan başlayan fiyatlarla görülmemiş bir fırsatla satışa sunuldu. 75 bin metrekarelik alan üzerinde yükselen proje, 468 konut, 276 rezidans, otel ve alışveriş merkezi olmak üzere karma bir proje olarak yükseliyor. Avangart İstanbul ise; Emlak Konut GYO güvencesiyle İstanbul Avrupa Yakası’nın değerli bölgelerinden Seyrantepe’de TT Arena Stadı’nın yanında inşa edeceğimiz bir proje. ‘Avangart İstanbul da lansman öncesi avantajlı fiyatlarla satışa başladı. Bulunduğu lokasyona rağmen fırsat fiyatlarıyla sunulan ‘Avangart İstanbul’da peşin alımlarda metrekare fiyatları 7 bin 142 TL’den daireler 354 bin 450 TL’den satışa sunuluyor. Ulaşım ağlarının kesişim noktasında yer alan projemizde daire teslimlerinin 30 ay sonra gerçekleşmesini planlıyoruz. Öte yandan Gül Şirketler Grubu olarak bu yılın sonunda ise toplam 4 milyar TL ciro hedefl iyoruz” diye konuştu.

AVM'lerimizde boş yer yok

1976 yılında Küçükçekmece bölgesinde projeler yaparak inşaat sektörüne giren şirketlerinin İstanbul’da aralarında Pelikan AVM’nin olduğu 7 AVM’yi işlettiğini kaydeden Metin Gül, ”Çok büyük AVM’ler olmasa da metrekare bazında çok fazla gelir getiriyorlar. Hiçbir AVM’mizde boş mağazamız yok. Mevcut AVM’lerimize aralarında Eyüp Park ve TEM Point olduğu 3 yeni AVM daha ekleyeceğiz” diye konuştu.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.