7 °C

Abone başına en çok Turkcell kazandı

Yılın birinci çeyreği itibarıyla abone başına en çok kazanan operatör 28,1 lira ile Turkcell oldu.

Abone başına en çok Turkcell kazandı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) verilerine göre, 2017 yılı birinci çeyreği itibarıyla abone başına aylık en fazla geliri 28,1 ile Turkcell kazanırken, ikinci sırada 27,1 lira ile Vodafone, üçüncü sırayı ise 26,5 lira ile Avea (Türk Telekom) yer aldı.

Söz konusu dönemde mobil işletmecilerin BTK'ya bildirdikleri ön ödemeli üç aylık ortalama abone başına elde edilen aylık gelir (ARPU) rakamlarına göre ise Turkcell'in geliri 14,3 lira, Vodafone'un 14,7 lira ve Avea'nın 16,9 lira olduğu görüldü. Faturalı ARPU değerlerine bakıldığında ise Turkcell'in geliri 40,5 lira, Vodafone'un 39,7 lira, Avea'nın 34,9 lira olarak gerçekleşti.

Bazı Avrupa ülkeleriyle Türkiye'nin mobil ARPU rakamları incelendiğinde, Avrupa ülkelerinde ortalama ARPU 19,15 euro iken Türkiye'de bu yılın birinci çeyreği için 6,92 euro oldu.

Mobil işletmecilerin abone sayılarına göre pazar paylarına bakıldığında da bu yılın birinci üç aylık döneminde Turkcell'in yüzde 44,1, Vodafone'un yüzde 31,2, Avea'nın ise yüzde 24,7'lik paya sahip olduğu görüldü.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.