21 °C

“Akhisar Tekel Fabrikası ihalesi sonuçlandırılmalı”

Sanica Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Fatinoğlu, Manisa Akhisar Tekel Fabrikası özelleştirme ihalesi sonuçlandırılmadığı için ihaleye katılan firmaların büyük mağduriyet yaşadığını dile getirdi.

“Akhisar Tekel Fabrikası ihalesi sonuçlandırılmalı”

Aysel YÜCEL

Sanica Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Fatinoğlu, Manisa Akhisar Tekel Fabrikası’nın özelleştirme ihalesinin henüz sonuçlanmadığını, bu durumun ihaleye katılan firmalara büyük mağduriyet yaşattığını dile getirdi. Fatinoğlu, “İhale iki yıldır sonuçlanmıyor, dosyalardaki teminat mektuplarımızı alamıyoruz ve bunun için her yıl bankaya yüklü miktarda para ödüyoruz" dedi.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın (ÖİB), yaklaşık iki yıl önce açtığı Manisa Akhisar fabrikasının özelleştirilmesi için ihale açtığını ve Sanica’nın da bu ihaleye katıldığını hatırlatan Fatinoğlu, o tarihten bu yana ihalenin tamamlanmadığını açıkladı. Fatinoğlu, “Yaklaşık 2 yıl önce özelleştirme idaresi, Manisa Akhisar’daki Tekel fabrikasını ihaleye çıkardı. Biz de bu ihaleye katıldık. İhaleye katılan firmalardan bir de banka teminat mektubu isteniyor. Tüm firmalar, ihaleye süresiz banka teminat mektubunu vererek katıldı. Biz Sanica olarak, ihalede sona kalan iki firmadan biri olduk. Daha sonra bizden daha cazip teklif veren firma seçildi. Fakat bildiğimiz kadarıyla o firma ile ilgili bir sorun çıktığı için ihaleyi sonuçlandırmadılar” dedi.

“Banka limitlerimiz de doluyor”

İhalenin, sonuçlanmadığı gibi iptal de edilmediğini aktaran Fatinoğlu, şöyle devam etti: “Bekletilen dosyaların içinde banka teminat mektuplarımız var ve süresiz olduğu için orada duruyor. Dolayısyla banka teminat mektubu için her yıl para ödememiz gerekiyor. Biz şirket olarak, iki yıldır para ödüyoruz. Ne olacağını sorduğumuz zaman da bunun kararının Özelleştirme İdaresi’nin değil, bakanlığın vereceği söyleniyor. ÖİB’de kimse konuyla ilgilenmiyor. Ancak, banka teminat mektuplarını alamadığımız için teminat limitlerimiz doluyor. Kredi limitleri de Türkiye’de sınırlı. Bir de üstüne para ödüyoruz. İhale bedelinin yüzde 2’si yüzde 3’ü ile teminat mektubu alan firmalar var. İhale sürecinin 1 haftada tamamlanacağı düşüncesi ile bu bedeller ödendi ancak, şimdi bu firmalar büyük mağduriyet yaşıyor. İki senedir ödüyoruz ama bu miktarları daha fazla ödemek istemiyoruz. Banka ‘getir teminat mektubunu’ diyor ama dosya açılmadığı için alamıyoruz. Bu durum devlet için de kayıp anlamına geliyor. Ya bu ihaleler sonuçlanmalı ya da birinci olamayan firmalara teminat mektupları verilmeli.”

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap