18 °C

Al-Solar, Ar-Ge’ye 3 milyon dolar ayırdı

Özel alaşımlı alüminyum profil üretimi yapan Al-Solar Enerji Alüminyum, başta savunma sanayi olmak üzere, havacılık ve otomotiv sektörlerine yönelik hizmet veriyor.

Al-Solar, Ar-Ge’ye 3 milyon dolar ayırdı

Savunma sanayi için TSK’nın kullandığı askeri mühimmatların ve Türk milli piyade tüfeklerinin ekstrüzyon parçalarının imalatını yapan yerli ve milli tek firma olduklarının altını çizen Al-Solar Enerji Alüminyum Profil Genel Koordinatörü Kadir Saçlı, Ar-Ge çalışmalarına büyük önem verdiklerini belirtti.

Saçlı, Ar-Ge’ye son beş yılda yaklaşık 3 milyon dolarlık bütçe ayırdıklarını kaydetti. Bu yıldan itibaren havacılık sektörüne de ağırlık vereceklerini belirten Saçlı, orta vadede bu alanda 1 milyar dolarlık ciro hedeflediklerini söyledi.

İstanbul’da 1970’li yıllarda alüminyum perde ve korniş üretimiyle faaliyetlerine başladıklarını anlatan Saçlı, “Günümüzde ise Sivas Organize Sanayi Bölgesi’ndeki 25 bin metrekarelik alandaki tesislerinde özel alaşımlı alüminyum profil , güneş panelleri, sivil havacılık sektöründe kullanılan konteyner, palet, ikram arabaları (troyler) ve ileri nitelikli stratejik savunma sanayi ürünleri imal ediyor.

Beş yıldır tamamen yerli üretiyor

Kadir Saçlı, "TSK’nın kullandığı milli piyade tüfekleri ve tüm askeri mühimmatların ekstrüzyon parçalarının son beş yıldır tamamen yerli üretimini yapıyoruz. 1999 yılında savunma sanayi ve sivil havacılık alanında faaliyet gösteren Rabak Bakır İşletmeleri’ni bünyemize ekledik. MS 57 ve MS 58 kovan kapsülleri ve diğer mühimmatları ekstrüzyon eden bakır, bronz ve özel alaşımlı alüminyum AA7000 serisini ekstrüzyon yaparak, Rabak Bakır’ın makine parkını modernize ettik. 2008 yılından sonra Al-Solar Alüminyum adını alarak tecrübelerimiz ve yatırımlarımız neticesinde Türkiye’de savunma sanayinde ve havacılıkta kullanılan askeri mühimmatları ekstrüzyon edebilen tek firma konumuna geldik” dedi.

Ar-Ge ve inovasyona önem verdiklerine değinen Saçlı, “Ar-Ge’ye dayalı yeni üretim modeli ile Türkiye’nin sanayi gelişimine uygun üretim yapmak için çalışıyoruz. Savunma sanayinde yerli ve milli silah üretiminde alüminyum mühimmat parçaları ürettik” diye konuştu.