Amman’da toplu taşıma işini Gürsel yürütecek

Rusya’da Volgograd şehir planlama projesini teslim eden Gürsel Turizm’in yeni durağı Ürdün oldu. 400 milyon dolar değerindeki ‘Amman Şehir İçi Toplu Taşıma İhalesi’ni kazanan şirket, 10 yıl boyunca 286 otobüsle hizmet verecek.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Aysel YÜCEL

İSTANBUL - Ulaşım çözümleri alanında Türkiye’nin önde gelen şirketlerinden Gürsel Turizm, önemli bir başarıya imza atarak, Amman Büyükşehir Belediyesi’nin açmış olduğu Amman Şehir İçi Toplu Taşıma İhalesi'ni kazandı. 10 yıllık bir anlaşmayı kapsayan ihalenin bedeli ise yaklaşık 400 milyon dolar olarak açıklandı. Gürsel Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Levent Birant, yurt dışında yeni ihaleler almak için fırsat kolladıklarını söyledi.

Gürsel Turizm’in yerel ortağı CMTC ile birlikte Amman'da kurduğu SPV şirketi tarafından yürütülecek olan proje, tüm şehirde toplam 57 güzergâhta, 10 yıllık işletme ve bakım işini kapsıyor. Şirket, toplam 286 adet Otokar marka kısa ve uzun otobüsler ile hizmet verecek. Proje ile ayrıca 1 yıl içinde modern bir otobüs garajı da yapılacak. Bu yeni garajda otobüs parkı, tamir bakım servisleri, sürücü dinlenme ve konaklama alanları, yakıt ikmal sistemi, operasyon kontrol merkezi, sürücü eğitim salonları ve yönetim binaları da olacak. Ayrıca tüm operasyon yönetimi Gürsel Turizm tarafından geliştirilen hat planlama, sürücü görev planlama, garaj yönetimi, filo yönetimi, araç takip sistemi, güzergâh planlama modüllerini içeren tümleşik bir ERP sistemi tarafından yönetilecek. Gürsel Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Levent Birant, “Operasyon kabiliyetimizin yanı sıra yerel ortağımzıın Amman’da toplu taşıma hizmeti veriyor olması, bu ihaleyi kazanmamızı sağlayan en büyük etkenler arasında. Gürsel Turizm bu hizmeti ile, Amman halkına hak ettiği dakik, güvenli, güvenilir işletme anlayışı ile her zaman temiz otobüs ve eğitimli sürücüleriyle dünya standartlarında kaliteli hizmet vermeyi amaçlıyor” dedi.

Avrupa’daki ihaleleri sıkı takipte

2013 yılından bu yana yurtdışı bağlantılı işler yaptıklarını belirten Birant, Avrupa’daki ihaleleri de yakın takibe aldıklarını belirterek, “Gürsel Turizm olarak Riyad, Mekke, Bahreyn toplu taşıma projesi ihalelerine katıldık. Dubai de garaj yönetimi ve işletimi projesine katıldık. Rusya'nın Ufa şehrinde metrobüs ihalesine katıldık. Pakistan'da yine ihaleye katıldık. Rusya’da Volgograd şehrinde şehir planlama projesini teslim ettik. Şimdi ise Doğu Avrupa’da Ukrayna ve Romanya gibi ülkelerde fırsatları kolluyoruz” diye konuştu.

Gürsel Turizm, ulaşım çözümleri alanında Türkiye genelinde 500’ün üzerinde kuruluşa hizmet vererek, 5 binin üzerinde araç ile her gün 150 bin personel ve 40 bin öğrencinin taşınmasını sağlıyor.

E-KART İHALESİ DE KENT KART'TA

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, Türkiye’ye döviz kazandıran her girişimcinin yanında olduklarını ve en büyük destekçileri olduklarını vurgularak, şunları söyledi: “2 Temmuz’da İTO Heyeti olarak Ürdün’ün başkenti Amman’a gittik. Burada İTO Meclis Üyesi Levent Birant’a destek olduk. Çünkü Levent Bey bizi gururlandıran bir başarıya imza attı, göğsümüzü kabarttı. Amman’ın şehir içi toplu ulaşımı, artık bir Türk firması tarafından yürütülüyor. Ayrıca otobüslerde geçerli olan e-kart uygulamasını da bir Türk firması olan Kent Kart yapıyor. İkinci bir gurur yaşadık çünkü Kent Kart da eski İTO Meclis Üyesi Dr. Mazhar Basmacı’ya ait. Böylece Ammanlılar, Türk bir firmanın yönettiği şehir içi ulaşımda, Türkiye’de imal edilen otobüslerde, yine bir Türk firmasının e-kart uygulamasını kullanarak yolculuk ediyorlar. Bu hepimizi gururlandırdı. Biz de hem Amman Ticaret Odasını hem de bu taşımacılık ihalesini bir Türk firmasına veren Amman Büyükşehir Belediyesini ziyaret ettik. Sayın Belediye Başkanı Yusuf Al Shawarbeh’ı İstanbul’a davet ettim, ‘Hem Levent Bey’in hem de Mazhar Bey’in başarılı çalışmalarını bir de İstanbul’da görün’ dedim. Yakın zamanda bu tür projelerde Türk firmaların isimlerini duymamız hiç de sürpriz olmayacak.”