27 °C

ASELSAN, 2018’de 126 Ar-Ge projesi yürüttü

Savunma elektroniği alanında Türkiye’nin en büyük kuruluşu olan ASELSAN, altı Ar-Ge merkezinde teknoloji geliştiriyor. 2018 yılında 36 üniversiteyle 126 Ar-Ge projesi yürüten ASELSAN Ar-Ge merkezlerinde, küresel ölçekte kabul gören CMMI sertifikası bulunuyor.

ASELSAN, 2018’de 126 Ar-Ge projesi yürüttü

İSO 500’de 20’nci sırada yer alan ASELSAN; bugün itibarıyla Macunköy, Akyurt ve Gölbaşı olmak üzere Ankara’da üç yerleşkede faaliyet gösteriyor. Firma, dünyanın en büyük savunma sanayi şirketlerinin yer aldığı ‘Defense News Top 100’ listesinde de 55’nci sırada yer alıyor. 1975 yılında Türk Silahlı Kuvvetlerinin haberleşme cihaz ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla kurulan ASELSAN, gelinen noktada savunma elektroniğinin her alanında hizmet vermektedir.

Geliştirdiği teknolojilerin, sivil alanda da kullanılması için çalışıyor

Öte yandan geliştirdiği teknolojilerin savunma sanayi dışında kullanımı için de çalışmalar yürüten ASELSAN; ulaşım, enerji, güvenlik ve sağlık elektroniği alanında da faaliyetlerini sürdürüyor. Türkiye’nin teknolojideki dışa bağımlılığını savunma sanayi dışında da en aza indirmeyi amaçladıklarını dile getiren ASELSAN yetkilileri, katma değeri yüksek teknolojik ürünlerin yurtiçinde imal edilmesini sağlamak ve dış ticaret açığının azaltılmasına katkıda bulunmak istediklerini kaydediyor.

ASELSAN’ın bugünkü cirosuna Ar-Ge faaliyetleri sonucunda ürettiği özgün ürünlerle ulaştığını söyleyen firma yetkilileri, “Ülkeler arasında teknolojinin sıkı kontrol altında tutulduğu, kimi zaman yasak, kimi zaman ise kısıtlarla izin verilen savunma sanayinde gelişmiş ülkelerin bir yüzyıl içinde yoğun çalışmalarla ulaştığı seviyeye birkaç on yıl içinde ASELSAN’ın ulaşması gerekti. ASELSAN’ın bunu başarmasında en büyük etken Türkiye’deki en yetenekli mühendisleri kendi bünyesine alabilmesi oldu” değerlendirmesini yapıyor.

ODTÜ-Teknokent’te de tesisi var 

Firma, bugün itibarıyla üç yerleşkesiyle faaliyet gösteriyor. Macunköy tesisi 110 bin metrekaresi kapalı alan olmak üzere toplam 186 bin metrekarelik alan üzerine kurulu. Genel müdürlük, haberleşme ve bilgi teknolojileri sektör başkanlığı, savunma sistem teknolojileri sektör başkanlığı ile ulaşım, güvenlik, enerji ve otomasyon sistemleri sektör başkanlığı ASELSAN Macunköy tesislerinde bulunuyor. Akyurt tesisi de 54 bin 500 metrekaresi kapalı alan olmak üzere toplam 231 metrekarelik alana sahip.

Mikroelektronik, güdüm ve elektro-optik sektör başkanlığı bu tesiste tesiste bulunuyor. Firmanın Gölbaşı yerleşkesi ise 335 bin metrekarelik alan üzerinde yer alıyor ve söz konusu tesisin 76 bin metrekare kapalı alanı bulunuyor. ASELSAN, bu yerleşke ile Türkiye’nin en büyük, Avrupa’da da ilk üç içinde yer alan radar ve elektronik harp sistemleri üretim tesisine sahip. Firmanın, bu yerleşkelerin yanı sıra ODTÜ-Teknokent’te de bir tesisi bulunuyor. 4 bin 500 metrekarelik alan üzerine kurulu ASELSAN Teknokent tesisinde Haberleşme ve Bilgi Teknolojileri Grubu’nun Ar-Ge faaliyetleri yürütülüyor.

Birçok ülkede yatırımlar yaptı

Öte yandan ASELSAN, son yıllardaki özgün ürünlere dayalı büyüme stratejisi ile yalnızca kendi içinde büyüyen bir şirket görüntüsünden çıkarak, yurt içi ve dışında şirket satın alan, kuran, ortak olan bir yapıya dönüştü. Firma; Birleşik Arap Emirlikleri, Ürdün, Katar, Kazakistan ve Suudi Arabistan’da yüzde 49 veya yüzde 50 hissesi kendisinde olan ve ASELSAN ürünlerini üretip bu ülkelerde ve yakın ülkelerde satış yapacak fabrikalar kurdu. Firmanın Azerbaycan ve Makedonya’da şubeleri, Malezya’da da ASELSAN Malaysian isimli bir şirketi bulunuyor. ASELSAN, ayrıca yurtdışında yer alan uzmanlıklardan yararlanma hedefi doğrultusunda Güney Afrika’da bir elektro-optik tasarım ofisi kurmuş durumda.

Orta ve uzun vadede sürdürülebilir ve tutarlı ihracat potansiyeli oluşturulabilmesi amacıyla da yoğun çalışmalar yaptıklarını söyleyen ASELSAN yetkilileri, “Başta Ortadoğu olmak üzere, Latin Amerika, Sahra Altı Afrika, Hazar Bölgesi, Asya ve Pasifik ülkeleri ile olan ilişkilerimizi daha da geliştirmeye ve ASELSAN markası ve ürünlerini küresel ölçekte tercihlerde ön sıralara taşımaya kararlıyız” açıklamasını yaptı.