21 °C

ASPİLSAN, lityum iyon silindirik pil üretecek

Lityum iyon silindirik pil üretimi için yeni bir tesis kuracaklarını söyleyen ASPİLSAN Enerji Genel Müdürü Ferhat Özsoy, yatırımını Kayseri Mimarsinan OSB’de 24 bin metrekarelik bir arazide gerçekleştirecek.

ASPİLSAN, lityum iyon silindirik pil üretecek

Uçak ve helikopterlere akü üreten ASPİLSAN, askeri ve devlet hava araçlarının büyük bölümünün akü ihtiyacını sağlıyor. Lityum iyon silindirik pil üretimi için yeni bir tesis kuracaklarını söyleyen ASPİLSAN Enerji Genel Müdürü Ferhat Özsoy, yatırım için Kayseri Mimarsinan OSB’ de yaklaşık 24 bin metrekarelik bir araziyi aldıklarını belirtti.

17 bin metrekarelik kapalı alana sahip olacak fabrikanın temelini bu yıl içinde atmayı planladıklarını bildiren Özsoy, “2021 yılında ise üretime başlamayı hedefliyoruz. Söz konusu yatırımla Türkiye’deki ilk lityum iyon silindirik pil üretim tesisini de ülke ekonomisine kazandıracağız” dedi.

Tüketici elektroniğinde de yerli çözüm üretecek 

Tesisin hayata geçmesiyle beraber Türkiye’de ilk kez pil üretileceğini ifade eden Ferhat Özsoy, “Pazarda yüksek oranda kullanılan 18650-26650 ve 20700-21700 ve türevleri olmak üzere farklı silindirik lityum iyon pil hücrelerini üreteceğiz. Daha sonra pouch (kese) ve prizmatik tipte yeni nesil özel pilleri de üreteceğiz. Katma değerli pil üretimi yapacağımız tesiste, yılda ortalama 2 milyon pil hücresi üretme kapasitesiyle faaliyete başlayacağız. Sonrasında pazarda talebe göre bu kapasite artırılacak” dedi.

Tesiste 2021 yılından itibaren seri üretime geçmeyi planladıklarını söyleyen Özsoy, fabrikada kritik savunma sistemlerinin yanı sıra enerji depolama sistemleri ve sivil pazarın ihtiyaç duyduğu tüketici elektroniği ürünleri için de yerli ve milli çözümler üretilebileceğini dile getirdi.

Özsoy, “TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi ile beraber teknolojinin seçimi ve değerlemesi konusunda ortak iş birliğimiz devam ediyor. Elektrot geliştirme konusunda da Ar-Ge faaliyetlerimiz eş zamanlı olarak devam ediyor” diye konuştu.

Üç Ar-Ge merkezinde teknoloji geliştiriyor

ASPİLSAN Enerji olarak yerli ve milli üretime odaklandıklarını söyleyen Ferhat Özsoy, Kayseri, Ankara ve İstanbul’daki 3 ayrı Ar-Ge merkezinde pil ve batarya teknolojileri, enerji depolama sistemleri, deniz platform bataryaları ve yakıt hücreleri üzerine çalışmalar yaptıklarını aktardı.

Ar-Ge çalışmaları hakkında bilgiler paylaşan Özsoy, “Savunma Sanayii Başkanlığı himayesinde gerçekleşen ve TUSAŞ tarafından yürütülen Özgün Helikopter, HÜRKUŞ, Milli Muharip uçak gibi diğer kritik projeler için de farklı özellik ve teknolojilerde batarya tasarımları üzerinde Ar-Ge faaliyetlerimize devam ediyoruz. Böylelikle ürün bazında yerli çözümler sağlamayı hedefliyoruz. Ar-Ge çalışmalarımız hız kesmeden devam ediyor” dedi.

Sivil alanda da hizmet veriyor

ASPİLSAN Enerji Sanayi ve Ticaret AŞ, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’nın (TSKGV) sahibi olduğu enerji ve savunma sanayi alanlarında faaliyet gösteriyor. Firma, 2016 yılında şirket yapısını değiştirerek enerji firması haline dönüştü. Bu değişiklik ile sadece askeri alanda değil sivil sektörün ihtiyaçlarına da cevap verebilmek adına misyon ve vizyonunu da güncelleyerek hedef ve politikalarını ülkenin tüm ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak genişletti.

Yurtiçindeki tek uçak ve helikopter aküsü üreticisi olduklarını söyleyen Ferhat Özsoy, “Son beş yılda hızlı bir büyüme kaydederek, havacılık alanında EASA ve AS9100 gibi uluslararası sertifikalarla küresel bir tedarikçi haline geldik. Bu yıl içinde TSK için yaklaşık 300 bin adet batarya ürettik. Bunların yüzde 95’ini doğrudan veya dolaylı olarak savunma sanayine verdik. Üzerinde yoğunlaştığımız konu, sivil sektöre de aynı oranda batarya üretmek” dedi.