3 °C

Ataç İnşaat için iflas erteleme istendi

Bir dönem Türkiye’nin en büyük şirketleri arasında yer alan ve varlıkları 500 milyon doları aşan Ataç İnşaat, zor bir dönemden geçiyor

Ataç İnşaat için iflas erteleme istendi

 

Bir dönem Türkiye'nin en büyükleri arasında yer alan ve varlıkları 500 milyon doları aşan Ataç İnşaat A.Ş.'nin alacaklıları iflas isterken, şirketi iflastan kurtarmak için yönetime gelen fon şirketinin yönetim kurulu da iflas erteleme istedi.

 

1960’da Hikmet Ataman ve Hüseyin Çalık’ın kurduğu Antalyalı sanayi devi Ataç İnşaat ve Sanayi A.Ş., Anteks dokuma fabrikaları, Ataç Tarım, Nisan Enerji, Antalya Koleji, Doruknet gibi firmaların yanı sıra Khan ve Kemer Resort otellerini barındırıyordu. Ataç İnşaat’ın 2011 öncesi cirosu 1 milyar liraya yakındı.

 

Anteks ile Armani, Lacoste, Versace gibi dünya devlerine üretimler yapan Ataç’ın çöküşü, kurucularının ölmesi ve 2011 Haziran ayındaki halka arzla başladı.

 

Borsada zarar etmeye başlayan, borçlanan Ataç ve bünyesindeki diğer şirketler, geçen yıl Lüksemburg merkezli Telos Fon şirketine devredildi.

 

Şirket hisselerini şahsi mal varlıklarına dokunulmayacağı garantisiyle devreden Ataman ve Çalık ailelerinin temsilcileri, yönetimden çıktı. Ancak bu süreçte Çalık’ın şahsi mal varlıklarına borçlar nedeniyle haciz işlemi uygulandı. Bağlı şirketlerin çoğu satıldı.

 

Telos, geçtiğimiz eylül ayında anlaşmayı iptal edip, yönetimden çekildi. Yönetime Telos firmasının yönetiminde de olan isimlerin oluşturduğu Boğaziçi A.Ş. geçti. Yeni yönetim kurulu Ataç ve Anteks için iflas erteleme istedi. Birçok alacaklı ise şirketin iflası için başvurdu.

 

(DHA)

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.