10 °C

"AVM’ler kiracısıyla çok yakın ilişki içinde olmalı"

FİBA Holding Yönetim Kurulu Üyesi Murat Özyeğin, "Ticari gayrimenkul sektörü herkesin her işi yapabileceği bir alan değil artık" açıklamasında bulundu.

AVM’ler kiracısıyla çok yakın ilişki içinde olmalı

FİBA Holding Yönetim Kurulu Üyesi Murat Özyeğin, yeni nesil AVM'lerin kiracısıyla çok yakın ilişki içinde olması gerektiğini belirterek "Ticari gayrimenkul sektörü ne yazık ki herkesin her işi yapabileceğini sandığı bir alan. Yeni düzende bu mantığın işleyemeyeceği kadar rekabet halindeyiz. Özgün olmak ve işi ehline bırakmak gerekiyor" dedi.

Fiba Holding Yönetim Kurulu Üyesi Murat Özyeğin’in katımıyla gerçekleşen ve JLL Ülke Başkanı Avi Alkaş’ın sorularını yanıtladığı “Gündem, AVM Yatırımları, Gelecek” temalı söyleşide Murat Özyeğin, gündemi ve olası piyasa beklentilerini değerlendirerek AVM yatırımlarının bugünü ve geleceği ile ilgili görüşlerini paylaştı.

Murat Özyeğin, “Fiba Grubu olarak iş yaşamındaki yolculuğumuzda önemli tecrübeler kazandık. Bu edinimlerden en önemlisi; ‘en kötü sandığımız günün aslında o kadar kötü olmadığı, kendimizi en yukarda gördüğümüz gün ise düşündüğümüz gibi dünyanın tepesinde olmadığımız’ gerçeği idi. İş yaşamında en kritik nokta; gerçekçi elle tutulur ve her kesin kabul edeceği seviyelere gelmek. Biz, ne olmadığımızı biliyorduk bence en önemlisi bu” dedi.

“Ticari gayrimenkul özgünlük gerektiren bir alan”

Yeni nesil AVM anlayışıyla ilgili konuşan Özyeğin; “En kritik konu kiracıların performansını, müşteri profilini, ihtiyaçlarını ve yaptıkları ticareti yakından takip etmek. Bu dataları toplamak, analizler yaparak karar mekanizmaları oluşturmak. Kiracılardan uzak durmak değil, birlikte değer yaratmak gerekiyor. Bu nedenle yeni nesil AVM’lerin kiracısıyla çok yakın ilişki içinde olması gerektiği kanaatindeyim. Gelişen yeni teknolojileri takip etmek büyük önem taşıyor. Ülkemizde ticari gayrimenkul alanı daha komplike, farklı teknolojilerle, taktiklerle yönetilmesi gereken bir sektör oldu. Ancak sektörümüz ne yazık ki herkesin her işi yapabileceğini sandığı bir alan. Yeni düzende bu mantığın işleyemeyeceği kadar rekabet halindeyiz. Özgün olmak ve işi ehline bırakmak gerekiyor” dedi.

Yatırım yaparken çok dikkatli incelemek gerektiğine de değinen Özyeğin, “‘O yapmış bende yaparım’ dememek lazım. İhtiyacı, piyasayı çok dikkatli incelemek gerek. Yeni trendler yatırım kararlarını etkiliyor. İnsanların artık ‘ben neyi farklı yaparım’ diye sorgulaması gerekiyor” dedi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap