6 °C

Aygaz, Asya'ya açıldı

Dünya evsel LPG tüketimininde en büyük paya ve en hızlı büyüme trendine sahip olan Asya pazarına açılan Aygaz, Bangladeş'te ülkenin önde gelen şirketlerinden United Enterprises ile anlaştı.

Aygaz, Asya'ya açıldı

Yurtdışı faaliyetlerini güçlendirmek ve uluslararası piyasalarda üçüncü tarafl arla ticareti daha da artırmak amacıyla bir süre önce Londra'da şube açan Aygaz, ekonomiye sağladığı katkıyı artıracak uluslararası bir projeyi hayata geçiriyor. Aygaz, dünya evsel LPG tüketiminde en yüksek paya ve büyüme trendine sahip Asya pazarına giriyor. Aygaz, Bangladeş'te LPG temini, dolumu ve dağıtımı yapmak üzere ülkenin en büyük şirketlerinden United Enterprises ile anlaşma imzaladı. Aygaz ile United Enterprises'ın yüzde 50-50 pay sahibi olacağı şirket ortak yönetim esaslarına göre faaliyette bulunacak.

Yüzde 50-50 ortaklık ile yönetilecek şirket için ortaklık sözleşmesi geçen günlerde United Enterprises'ın Dakka'daki merkez ofisinde Koç Holding Enerji Grubu Başkanı ve Aygaz Yönetim Kurulu Üyesi Yağız Eyüboğlu, Aygaz Genel Müdürü Gökhan Tezel, Koç Holding Baş Hukuk Müşaviri Kenan Yılmaz, Aygaz Mali İşler Genel Müdür Yardımcısı Ferda Erginoğlu, United Enterprise& Co.Ltd Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Mahmood Raja ve United Enterprises CEO'su Moinuddin Hasan Rashid'in katılımı ile imzalandı.

Bölge ülkelerdeki genişleme olanaklarını da takip edeceğiz

Koç Holding Enerji Grup Başkanı ve Aygaz Yönetim Kurulu Üyesi Yağız Eyüboğlu, yarım asrı aşkın bilgi ve deneyimlerini, Bangladeş'in önde gelen şirketi United Enterprises'ın yerel gücüyle birleştirdiklerini ve Bangladeş'in Aygaz'ını oluşturmayı hedeflediklerini kaydeti.

Yatırım kapsamında ilk tesis inşaatına bu yılın son çeyreğinde başlamayı planladıklarını ifade eden Aygaz Genel Müdürü Gökhan Tezel de, “Yatırımlarımızı ilk dört yıl için, pazar ve satış gelişmelerine paralel ve kademeli olarak, payımız oranında katılım sağlayacağımız şekilde yaklaşık 150 milyon dolar olarak öngördük. LPG sektöründe edindiğimiz 58 yıllık birikimle Bangladeş LPG pazarında fark yaratacağımıza inanıyoruz. Faaliyetlerimizi, Bangladeş LPG sektöründe, değer zincirinin her aşamasında yer alan öncü şirket olma vizyonuyla sürdüreceğiz. Yatırımımız ile Bangladeş'teki ticari faaliyetlerin yanısıra, yeni fırsatları da değerlendirerek bölgedeki büyüme olanaklarını takip edeceğiz” diye konuştu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap