Beylerbeyi’ndeki tarihi yalı satışa çıktı

Mega Varlık’a ait Beylerbeyi’ndeki yalı satılıyor. 60 milyon lira ile bedelle satışa çıkan yalı, ikinci derecede tarihi eser özelliği taşıyor.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ÇİĞDEM YÜCESOY SUBAŞI

Mega Varlık’ın merkez ofis olarak kullandığı yalı satışa çıkarıldı. Beylerbeyi’nde bulunan ve ikinci derecede tarihi eser özelliği bulunan yalı, Garanti Bankası tarafından satılıyor. Geçen hafta ihaleye çıkarılan tarihi yalı için 60 milyon lira başlangıç bedeli belirlendi.

Borç ve varlık yönetimi

Mega Varlık, 2015 yılında faaliyete geçti. Alacak (borç) yönetimi, varlık yönetimi ve danışmanlık olarak üç ana kolda faaliyet gösteriyor. Finansal sistem içinde sorunlu hale gelmiş olan finansal alacakların sorunlu durumlarını ortadan kaldırıyor.

Beylerbeyi İskele Caddesi’nde 16 kapı numarası olan yalı, 390 metrekare büyüklüğe sahip. Toplamda 817 metrekare arsa yüzölçümü üstünde yer alıyor. Zeminle birlikte 3 katlı olan yalıda 8 oda ve 1 salon bulunuyor. Fazıl Bey Yalısı’nın hemen bitişiğinde bulunan yalı, satın alındıktan sonra restore edilerek yenilendi. Boğaz’ın her iki tarafına da hakim konuma sahip ve Çırağan Sarayı, Dolmabahçe ve Beylerbeyi Sarayı’nı da görüyor.

Tahliye edilmedi, “bilgimiz yok” denildi

Yalı için teklif vermek isteyenler bankanın web sitesindeki formu doldurarak başvuruda bulunabiliyor. Kredi almaya uygun olan gayrimenkulde hala şu andaki sahibi Mega Varlık ikamet ediyor. Satışla ilgili gelişmeleri öğrenmek için Mega Varlık yönetimini arayarak bilgi talebinde bulunduk. Yönetim ofisinden “konuyla ilgili bilgimiz yok” yanıtı aldık. Tahliye işlemi gerçekleşmeyen yalı için 603 bin 600 TL teminat yatırmak gerekiyor. Teminatı yatırıp, şartnameyi dolduranla tapunun yapılacağı kişilerin aynı olması gerekiyor. Aksi takdirde banka tarafından satış iptal edilecek.