8 °C

Bir Türk tekstilci daha Sırbistan yolcusu

Jeanci, Aster, Tibet Moda ve Tay Grup'un ardından YGS Tekstil'e ait Maydenim de Sırbistan'da üretime hazırlanıyor. (Kerim Ülker)

Bir Türk tekstilci daha Sırbistan yolcusu

Kerim ÜLKER

Türk tekstilcilerin Sırbistan'da başlattığı yatırım atağına bir üretici daha katılıyor. YGS Tekstil'e ait Maydenim, Sırbistan'ın batısında yer alan Zvornik kentine fabrika kuruyor.

Haziran ayında üretime başlayacak fabrika ile ilgili bilgi veren kentin belediye başkanı Zoran Jevtic, ilk etapta 300 kişinin istihdam edileceğini belirtti. Fabrikanın 2020 planına göre ise 200 kişi daha işe alınacak ve 500 kişinin istihdam edileceği büyüklüğe gelecek.

Bilindiği üzere Türkiye'den Sırbistan'a yatırıma giden ilk tekstil firması Jeanci Tekstil olmuştu. Önce Leskovac şehrinde arkasından da Krupanj'da bir fabrika açan şirket şimdiye kadar 10 milyon eurodan fazla yatırım yaptı. Jeanci'nin sağladığı istihdam ise bin kişiyi aştı.

Jeanci'nin arkasından Aster Tekstil ve Tibet Moda da Sırbistan'da yatırım kervanına katılan firmalar olmuştu. Sırbistan'da en fazla istihdam sağlayan Türk üretici ise iş adamı Mesut Toprak'a ait Tay Grup.

Mesut Toprak, 2 bin 500 kişi çalıştıracak

Nisan 2019'da tamamlanacak olan fabrika, 35 milyon euroluk yatırımla hayata geçecek. Denim ve non-denim konfeksiyonda Avrupa'nın en büyük hazır giyim üreticisi olmaya hazırlanan tesis, yaklaşık 30 bin metrekare kapalı alana sahip. 2 bin 500 kişinin çalışması hedeflenen tesiste yılda 7 milyon adedin üzerinde üretim gerçekleşecek.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap