20 °C

Boehringer Ingelheim Türkiye satışları yüzde 30 arttı

Boehringer Ingelheim 2018’de 17.5 milyar euro net satış geliri elde etti.

Boehringer Ingelheim Türkiye satışları yüzde 30 arttı

Mehmet KAYA

MAINZ - Almanya merkezli araştırmacı ilaç firmalarından Boehringer Ingelheim’in, 2018’i 17,5 milyar Euro net satı geliriyle tamamladığı açıklandı. Şirket net satış gelirleri bir önceki yıla göre yüzde 4 arttı. Bu arada Boehringer Ingelheim Türkiye satışları, yüzde 30 ile; yüzde 25 büyüyen Türkiye pazarından daha yüksek oranlı büyüdü. 2018 Türkiye satışları insan ve hayvan sağlığında 76 milyon Euro’ya ulaştı.

Şirketin 2018 mali ve sağlık alanınaki çalışmalarının sonuçlarının açıklandığı yıllık basın toplantısı yapıldı. Toplantıda mali duruma yönelik bilgi veren CFO ve Yönetim Kurulu Üyesi Michael Schmelmer, yatırımlara devam edeceklerini vurgladı. Şirketin 2018’de bir önceki yıla göre yüzde 2.8 artışla 3.2. Milyar Euro AR-GE yatırımı gerçekleştirdiği açıklandı. Şirketin AR-GE harcamaları 2018’de net satışların yüzde 18,1’i düzeyinde gerçekleşti.

Michael Schmelmer, 2018’in tesis yatırımları açısından da önemli olduğunu belirterek bütün yıllar içinde en fazla sabit yatırım tutarı olan 1.1 milyar Avro’ya ulaştıklarının altını çizdi.

Boehringer Ingelheim Yönetim Kurulu Başkanı Hubertus von Baumbach ise Sanofi şirketinin hayvan sağlığı bölümünün alınması sürecindeki varlık takasının başarıyla tamamlandığını açıkladı. Baumbach şirket olarak Avrupa’daki gelişmeleri yakından izlediklerini belirterek, “Avrupa bizim için çok önemli bir bölge. Şirket olarak ekonomik açıdan güçlü bir Avrupa ve sanayinin gelişmesini arzuluyoruz” dedi.

Şirket olarak 2019’da net satışlardaki yükselişin devamını beklediklerini belirten Hubertus von Baumbach “Boehringer Ingelheim olarak cari mali yıl için net satışta ufak bir büyüme ve yoğun yatırım faaliyetlerinde de artış bekliyoruz. Gelecek 5 yılda sadece Avrupa’da 3 Milyar Euro’dan fazla yatırım planlıyoruz. Bunun ön koşulu ise Avrupa’daki üretim tesislerimizdeki genel rekabetçi şartların sağlanması olacak” dedi.

Boehringer Ingelheim’in kanserle daha etkin mücadele, metabolik ve bağışıklama sistemi hastalıklarla mücadele içi yeni araştırmaların devam ettiğini kaydeden Hubertus von Baumbach insan sağlığı alanında 90 AR-GE projesinin devam ettiğini kaydetti.

Yönetim Kurulu Başkanı Baumbach, şirketin bazı spesifik alanlara odaklandığının altını çizerek, “Kanser tedavisinde daha etkili çözümlerin geliştirilmesine katkı sağlamak için çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Buna ek olarak fibrotik, metabolik ve immünolojik hastalıklar gibi diğer bazı alanlarda da araştırmalar gerçekleştiriyoruz. Oldukça dolu bir araştırma planımız var” dedi.

Bu arada sağlığın har alanında yakın dönemde sayısallaşmanın etkisinin güçlenerek artacağı vurgulandı.Şirketin biyoteknolojiye dayalı ilaç sektöründe fason üretimdeki liderliğini 2018’de de sürdürdüğü, toplam net satışların yüzde 4’ünün bu alandan geldiği bildirildi.

Boehringer Ingelheim Türkiye ortalamanın üzerinde büyüdü

Boehringer Ingelheim Türkiye GenelMüdürü Evren Özlü de küresel verilerin açıklanmasının ardından bir değerlendirme yaptı. Evren Özlü, Hem insan sağlığı hem de hayvan sağlığı iş birimlerinde toplamda 76 Milyon Euro tutarında net satış gerçekleştirildiğini vurgulayarak, “Bu satışların 65 Milyon Euro’su İnsan Sağlığı tarafından gerçekleştirilirken Hayvan Sağlığı da 11 Milyon Euro’luk bir satış rakamına ulaştı” dedi.

Türkiye insan sağlığındaki 2018 büyümesinin yüzde 25,5 olduğunu, Boehringer Ingelheim’in ise yüzde 30 büyüme sağlayarak büyüme oranı bakımından Türkiye’deki ilk 10 ilaç firması arasına girdiğini kaydeden Evren Özlü, satış hacmi bakımından ise yüzde 1,6 piyasa paya ile ilk 20 firma arasında bulunduğunu açıkladı.

Hayvan Sağlığı alanında da 2018 yılını başarılarla tamamladıklarını belirten Özlü, “Boehringer Ingelheim Türkiye olarak, hayvanların refahını ve performansını artırmak için en iyi ürünleri, hizmeti ve çözümleri sunmaya devam ediyoruz. Öncelikli olarak veteriner hekimlerle sektördeki eğitim seviyesini yükseltmeyi ve paydaşlarımızla bilgi paylaşımımızı artırmak için daha yakın ilişkiler kurmayı hedefliyoruz” bilgisini verdi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap