14 °C

Boyner Perakende, sermaye ve yönetim yapısını güçlendiriyor

Boyner Perakende Yönetim Kurulu, şirketin sürdürülebilir büyümesini desteklemek ve sermaye yapısını güçlendirmek amacıyla aldığı kararları açıkladı.

Boyner Perakende, sermaye ve yönetim yapısını güçlendiriyor

Boyner Grup tan yapılan açıklamaya göre, Boyner Perakende ve Tekstil Yatırımları AŞ (Boyner Perakende) Yönetim Kurulu, şirketin sermaye ve kurumsal yönetim yapısında değişiklik yapılmasına karar verdi.

Boyner Perakende'nin 57,7 milyon lira olan sermayesi, tamamı nakden (bedelli) karşılanmak üzere, yüzde 346,62 artırılarak 257,7 milyon liraya çıkarılacak. Mevcut ortakların yeni pay alma haklarında herhangi bir kısıtlama yapılmazken yeni paylar nominal değer üzerinden kullandırılacak.

Ayrıca şirketin yönetim kurulundaki icracı üye sayısı azaltılarak yönetim kuruluna bağlı olarak çalışacak bir icra komitesi kuruldu. Komitenin başkanlığına ise Cem Boyner atandı. Cem Boyner, Boyner Perakende, Boyner Holding ve Grup şirketlerindeki diğer görevlerine de devam edecek.

Boyner Holding yönetim kontrol değişikliği olmayacak oranda hisse satacak

Boyner Holding Yönetim Kurulu da bağlı ortaklığı Boyner Perakende nin finansal ve kurumsal yönetim yapısının güçlendirilmesi için aldığı kararları açıkladı.

Boyner Holding, Boyner Perakende tarafından açıklanan bedelli sermaye artırımına katılacak. Holding ayrıca, Boyner Perakende deki mevcut paylarından en fazla yüzde 12 sine kadar olan kısmının, Boyner Perakende de mevcutta yüzde 30,7 ortağı Mayhoola For Investments LLC de dahil olmak üzere, kurumsal yatırımcılara, karşılıklı mutabakata varılacak fiyat üzerinden satışı için görüşmelere başlanmasına karar verdi. Bu hisse satışı Boyner Perakende de yönetim kontrolü değişikliği meydana getirmeyecek.

Yönetim kontrolü değişmemekle birlikte ortaklık yapısında yaşanacak kısmi değişim nedeniyle 2015 yılında Mayhoola For Investments ile Boyner Holding arasında imzalanan Ortaklık Sözleşmesi nin değiştirilmesi kararlaştırıldı.

Bu karar kapsamında, Boyner Perakende de Mayhoola For Investments tarafından atanan yönetim kurulu üyesi 1 den 3 e çıkarılacak. 3 ü bağımsız üye olmak üzere 9 kişiden oluşan Boyner Perakende Yönetim Kurulunda, Boyner Holding ve Mayhoola For Investments 3 er üyeyle eşit oranda temsil edilecek.

Alınan kararlar kapsamında ayrıca Boyner Perakende nin Boyner Holding den olan alacaklarının tamamı mart ayı sonuna kadar nakden ödenerek kapatılacak.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap