10 °C

Brezilyalı çimento devi Votorantim’den Sivas’a 140 milyon euroluk yatırım

Cumhuriyet tarihinin devlet eliyle kurulan ilk çimento fabrikası olma özelliğini taşıyan Sivas Çimento, Votorantim Cimentos ile yeni bir kimliğe kavuştu. 140 milyon euro yatırım yapılan fabrika modern bir yapı kazanırken kapasitesi 4 kat arttı.

Brezilyalı çimento devi Votorantim’den Sivas’a 140 milyon euroluk yatırım

SELÇUK ALTUN

SİVAS - Dünyanın en büyük 7. çimento üreticisi olan Brezilya merkezli Votorantim Cimentos'un Sivas'taki yeni çimento fabrikasının açılışı dün gerçekleşti. Fabrikanın açılış törenine Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Sivas Valisi Davut Gül ve Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın katıldı.

Votorantim Cimentos'un Amerika kıtası dışındaki en büyük yatırımı olma özelliği taşıyan bu yatırımın inşaatı 2 yılda tamamlandı. Fabrikada yıllık toplam üretim kapasitesi 400 bin tondan 1,6 milyon tona ulaştı. Sivas Çimento Fabrikası'nın açılışıyla birlikte Votorantim Cimentos'un Türkiye'deki üretim kapasitesi yüzde 40 artarak 3,6 milyon tona ulaştı. 85 yıllık bir geçmişe sahip olan Votorantim Cimentos, globalde yıllık toplam 57,5 milyon ton üretim kapasitesine sahip. Şirket Türkiye dahil toplam 14 ülkede faaliyet gösteriyor.

Sivas'a yapılan en büyük özel sektör sanayi yatırımı

Votorantim Cimentos Türkiye CEO'su Şefik Tüzün, açılışta yaptığı konuşmada şunları söyledi; "Ankara, Sivas, Yozgat ve Çorum'daki entegre fabrikalarımız ve Samsun, Nevşehir öğütme tesislerimiz, 16 hazır beton ve 2 agrega tesisimiz ile Türk çimento sektörünün önemli oyuncularından biri olduk. Bu tesis grubumuzun en önemli yatırımlarından biri. Bu fabrika, Votorantim Cimentos'un Amerika kıtası dışındaki en büyük yatırımı olma özelliğini taşıyor. 140 milyon euro tutarındaki bu yatırım, aynı zamanda bugüne kadar Sivas iline yapılan en büyük sanayi yatırımdır."

"Türkiye'nin büyük bir potansiyeli var"

Votorantim Cimentos'un küresel büyüme stratejisinde Asya, Avrupa ve Afrika bölgesinin ve bu bölge içinde de Türkiye'nin ayrı bir önemi olduğunu belirten Votorantim Cimentos Global CEO'su Walter Dissinger şunları ifade etti: "Türkiye, gerek altyapı yatırımlarındaki artış gerek inşaat sektöründeki büyüme ile ve ihracat konusunda büyük potansiyele sahip. Bunun yanında Türkiye'nin eğitimli, yetişmiş insan kaynakları da bizi Türkiye'de yatırıma yönlendiren önemli bir etken. 140 milyon euroluk bir yatırımı bu kadar önem verdiğimiz bir bölgede hayata geçirmekten mutluluk duyuyoruz."

35 milyon TL yatırım yolda

Votorantim Cimentos, bugüne kadar Sivas – Ankara Hızlı Tren Hattı, Samsun Çarşamba Havalimanı, Çorum Obruk Barajı, Kayseri Adalet Sarayı gibi Türkiye'nin farklı bölgelerindeki projelerde çimento tedarikçisi olarak yer aldı. Sivas Çimento Fabrikası'nın açılışının ardından bu projelere yenilerini ekleyeceklerini belirten CEO'su Şefik Tüzün,, "Bu kapsamda yeni yatırımlar yapmaya da devam edeceğiz. 2017 yılı içinde hem çevrenin korunması hem de proses iyileştirilmesi kapsamında 35 milyon TL daha yatırım yapmayı hedefl iyoruz" dedi.

1922'de kuruldu, 1938'de özelleşti

Temelleri 1938 yılında atılan Sivas Çimento Fabrikası, hem Sivas ilinde kurulan ilk fabrika hem de Cumhuriyet tarihinde devlet eliyle kurulan ilk fabrika olma özelliği taşıyor. Fabrika, Türkiye'nin sanayileşme ve kalkınma hamlesinde bir dönüm noktası olma özelliği taşıyor. İlk olarak 1992 yılında özelleştirilen fabrika, 2015 yılında Votorantim Cimentos bünyesine geçti. Şu anda 140 kişinin kadrolu olarak istihdam edildiği tesiste taşeronlarla birlikte bu sayı 250'ye çıkıyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.