Bükreşlileri Durmazlar’ın Panorama’sı taşıyacak

İlk yerli tramvay üreticisi Durmazlar Holding, Bükreş’te belediyenin 100 araçlık tramvay ihalesini kazandı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Ömer Faruk ÇİFTÇİ

Romen şirketi Astra’nın Çinli CRRC konsorsiyumu ile girdiği yarışta ihaleyi kazanan Durmazlar'ın Holding Başkanı Hüseyin Durmaz, 177 milyon euro değerindeki ihaleyi 99.61 puanla kazandıklarını söyledi. Türkiye’nin ilk yerli tramvay üreticisi Durmazlar Holding, Romanya’nın başkenti Bükreş’te Belediyenin açtığı 100 araçlık tramvay ihalesini kazandı.

Romanya’nın Lokal şirketi Astra’nın Çinli CRRC konsorsiyumu ile girdiği yarışta ihaleyi kazanan Durmazlar, Polonya’dan sonra Romanya’da da tercih edilen marka oldu.

Durmazlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Durmaz, Dünya’ya yaptığı açıklamada, geçtiğimiz yıl Mart ayında çıkılan 177 milyon avro değerindeki ihaleyi 99,61 puanla kazandıklarını söyledi. Durmaz, Romanya’da Bükreş haricinde 4 farklı projeye de teklif verdiklerini ve 53 adetlik bu projelerden de olumlu sonuç beklediklerini kaydetti. İhalenin yeni sonuçlandığını hatırlatan Hüseyin Durmaz, “Prosedürler tamamlandıktan sonra sözleşme imzalayacağız. Şartnameye göre imzadan başlayarak 12 ayın sonunda ilk tramvayları teslim edeceğiz. Bükreş’e de 36 metrelik Panorama modelini üreteceğiz. Tamamının teslimi ise 36 ayı bulacak” dedi.

Bükreş ihalesini kazanmalarından dolayı mutlu oldukların dile getiren Durmaz, “Bizlerin ve ülkemizin böylesi sevinçli bir habere ihtiyacı vardı. Ülkemiz

ekonomisi adına da son derece önemli bir başarı elde ettiğimizi düşünüyorum. Polonya’dan sonra Avrupa’ya ikinci ihracatımızı yapacağız” diye konuştu.

Yüksek hızlı tren üretecek

Durmazlar Holding, 2009 yılında adım attığı raylı sistemler sektöründe yaptığı yatırımlarla bugün ihracat yapan bir firma haline geldi. Raylı sistemlerde aldığı büyüme kararıyla yeni bir yatırıma da başlayan Durmazlar, 2020 yılında faaliyete girmesi planlanan yeni tesis ile metro, şehirlerarası yüksek hızlı yolcu trenleri gibi araçları da üretebilecek kapasiteye ulaşacak.

2018 yılı ortasında Polonya’da Olsztyn Belediyesi’nin açtığı 24 adet tramvay aracı alım ihalesini kazanan Durmazlar’ın araçları yurt içinde de çok sayıda ilde yolcuları taşıyor. Geçen yıl Ocak ayında İstanbul Eminönü-Alibeyköy hattı 30 adet tramvay aracı temini için Doğuş İnşaat ve Ticaret A.Ş. ile imzalanan sözleşme sonrasında teslimatlara başlayan Durmazlar’ın İpekböceği, Greencity ve Panaroma modelleri bulunuyor. Durmazlar ayrıca Fransız Alstom ve Güney Koreli Hyundai Rotem firmaları için hızlı tren boji üretimi de yapıyor.