16 °C

Büyük final için geri sayım başladı

Dünyada 70 milyonun üzerinde oyuncusu olan League of Legends, Türkiye'deki büyük finaline hazırlanıyor. Resmi ortaklığını Avea Woops'un yaptığı organizasyon 10 binin üzerinde katılımla Türkiye'nin en büyük eSpor buluşması olacak

Büyük final için geri sayım başladı

TAYLAN ÖZGÜR DİL

İSTANBUL - Dünyanın dört bir yanından milyonlarca oyuncuyu biraraya getiren online oyunlar artık profesyonel organizasyonlar ile kendi sektörünü oluşturuyor. Yurtdışında özellikle Uzak Doğu ülkelerinde bu oyunların önemli oyuncularına resmi sporcu lisansı çıkartılıp aylık maaş bağlanıyor. Öyle ki uluslararası turnuvalar, bölge şampiyonaları ve online organizasyonların yanında eSpor oyunları kendi dünya kupasını düzenleyebiliyor.

League of Legends (LoL) oyunu ise dünyada en çok kullanıcısı bulunan oyunlar arasında yer alıyor. Aylık oyuncu sayısı 70 milyonun üzerinde olan LoL'a anlık 7.5 milyon oyuncu giriş yapıyor. Türkiye'de Avea Woops'un resmi ortağı olduğu oyun Riot Games ev sahipliğiyle büyük bir organizasyona hazırlanıyor. Ülkemizde de birçok meraklısı bulunan League of Legends'in Türkiye büyük finali 12 Temmuz Cumartesi günü Ülker Sports Arena'da gerçekleşecek. Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından lisanslandırılmış resmi sporculardan oluşan finalist 2 takım olan 'DP.ByNoGame' ve 'Team Turquality', büyük kupa için hünerlerini binlerce eSpor taraftarı önünde sergileyecek. Türkiye Büyük Finali'nin ödül havuzu bu yıl toplamda 112 bin 500 lira.

Bu kapsamda ortak bir basın toplantısı düzenleyen Avea ve Riot Games büyük final hakkında bilgiler verdi. Riot Games Türkiye Ülke Müdürü Hasan Çolakoğlu ev sahipliğinde ve Avea Pazarlama İletişimi Direktörü Gelincik Onan'ın katılımı ile gerçekleşen basın toplantısında programın lansmanı da yapıldı.

'LoL gençlere bağlılığımızı güçlendiriyor'

Türkiye'de gelişmekte olan eSpor'a, Avea Woops'un verdiği destekten bahseden Avea Pazarlama İletişimi Direktörü Gelincik Onan, "İki yıldır League of Legends'ın Türkiye Resmi Ortağı olarak Riot Games'le yürüttüğümüz işbirliği, gençlik markamız Woops sponsorluğunda devam ediyor. Amacımız, eSpor'un ülkemizde yayılmasına destek vermek. Sporcu olmak için sadece fizik ve kondisyonun yeterli olmadığının altını çizerek; çalışma, takım oyunu ve mücadelenin önemini aktarmaya çalışıyoruz. Türkiye'de 14-24 yaş aralığında, yaklaşık 15 milyonluk bir genç nüfus bulunuyor. Onların her tür ihtiyaç ve beklentilerine, mübalağasız teklif ve kampanyalarımızla yanıt veriyoruz. LoL işbirliğimiz de her zaman yakın olduğumuz gençlerle bağımızı daha da güçlendirmemizi sağlıyor. Ülkemizdeki gençlerin bu tür oyunlara gösterdiği ilgi ve ayırdığı zamanı da göz önünde bulundurduğumuzda, bu işbirliği Woops hedef kitlesiyle iletişimde olmak anlamında çok büyük önem taşıyor. Woops olarak LoL Büyük Final'de en başarılı ismi ödüllendireceğiz. Finallerin öne çıkan, en dikkat çekici oyuncusu, Woops sponsorluğunda 'Most Valuable Player' (En Değerli Oyuncu) unvanının yanı sıra Gaming Laptop ödülünün de sahibi olacak" şeklinde konuştu.

'Bakanlığın desteğini de alıyor'

Tüm sezon boyunca birbirinden heyecanlı karşılaşmaların yaşandığı League of Legends Türkiye 4'üncü sezonunda gelinen noktayı değerlendiren ve bu final mücadelesi kapsamında eSporun dünyadaki ve Türkiye'deki güncel durumuna ve geleceğine değinen Riot Games Türkiye Ülke Müdürü Hasan Çolakoğlu ise konuşmasında, "Dünyada en hızlı gelişen spor olan eSpor, ülkemizde de Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın desteğini de alarak giderek popüler hale geliyor. Şu anda 12 binin üzerinde kayıtlı takım ve 70 bini aşkın sporcuyla hedefimiz yakın bir gelecekte Türkiye'den de League of Legends Dünya Şampiyonları çıkartmak" dedi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap