22 °C

Canray, 2 bin 500 vagonluk sözleşmeye imza attı

Yeşilova Holding bünyesinde 2018 yılında faaliyete başlayan Canray Ulaşım; Avrupa, Ortadoğu ve Uzakdoğu pazarlarında aldığı ihaleler kapsamında, 2019 yılı itibarıyla 2 bin 500 vagonun üzerinde sözleşmeye imza attı.

Canray, 2 bin 500 vagonluk sözleşmeye imza attı

Raylı sistemler sektöründeki hızlı gelişmeye 44 yıllık alüminyum deneyimleriyle katkı sunduklarını belirten Canray Ulaşım Genel Müdürü Ramazan Uçar, “Canray Ulaşım sadece bir üretici firma değil, aynı zamanda komple sistem entegrasyonu sağlayan mühendislik firmasıdır” dedi.

Ürünlerinin, hem montaj kolaylığı hem de tamir ve bakım gereken durumlarda yekpare bir sisteme kıyasla maliyet ve süre bakımından pek çok avantajı olduğunu ifade eden Ramazan Uçar, “Biz sadece bir alt parça üretmiyoruz. Müşterilerimizle kabuk datadan sonra rol üstlenerek; tüm havalandırma, komple tavan grubu, servis kapakları, taşıyıcı sistemler, çerçeve ile birlikte komple bir sistemi anahtar teslimi sunuyoruz. Bunu yaparken de tüm belgelendirme ve testleri tamamlıyoruz. Müşterilerimizin tek düşündüğü, geri kalan yürüyen aksamlar. Bu şekilde bütün mühendislik güçlerini başka yerlerde kullanma fırsatını yakalıyorlar” diye konuştu.

Fonksiyonel avantajlarının yanı sıra yüzde 100 görsel bütünlüğü olduğu için estetik beklentiyi de karşılayan ürünler ürettiklerini belirten Ramazan Uçar, “Raylı sistemler sektörü hem Türkiye hem de dünya için önemli bir gelişim alanı. Türkiye pazarı bu kadar büyürken ve yerli-milli kavramına verilen önem en üst düzeydeyken, biz de buna önemli bir katkı sağlamayı hedefliyoruz. Türkiye’de faaliyet gösterecek araçların parçalarını yapıyor olmak öncelikli hedeflerimizden biri. Bu konuda çalışmalarımızı yoğunlaştırdık ve görüşmelerimiz devam ediyor” ifadelerini kaydetti.

Fransa ve Almanya ofisleri yakında faaliyete geçiyor

Raylı sistemlerde gerekli kalite yönetim sistemi olan IRIS belgelendirmesi için tüm hazırlıkları tamamladıklarını dile getiren Ramazan Uçar, bu yıl içinde sektörde spesifik prosesler olarak tanımlanan yapıştırma prosesi için çalışanlarına yatırım yaparak, Avrupa Yapıştırma Uzmanları (EAS) ve Avrupa Yapıştırma Uygulayıcıları (EAB) kazandırdıklarını kaydetti.

Prosesin ve şirketin belgelendirilmesi için gerekli süreçleri tamamlayıp, DIN 6701 yapıştırma prosesi sertifikasını da mart ayında aldıklarına değinen Uçar, “Bağlı olduğu grubun tüm altyapısında da benzer çalışmalar sürekli yapılıyor ve her geçen gün sektörün tanınmış büyük oyuncuları tarafından ziyaret edilen ve otomotivdeki tabiriyle FSS (full servis supplier) tedarikçi olma yolunda ilerliyoruz. Yine ana üreticilere yakın olmak adına ilk mühendislik ve tasarım ofisini Fransa’da Nisan ayı itibarıyla açmış olacağız. Devamında da Almanya’da raylı sistemler için ikinci bir mühendislik ofisi açma çalışmaları devam ediyor” şeklinde konuştu.

Ürünlerde işlevselliğin yanında kalite, yenilik, teknoloji, geri kazanılabilirlik gibi ilave özelliklere de ihtiyaç duyulduğunu aktaran Ramazan Uçar, “Bu süreç geçmişte otomotiv sektöründe yaşadığımız durumun bir benzeridir. Otomotiv yan sanayisinde, ana sanayinin beklentilerini bir üst boyuta taşıması ile yerli alt yan sanayiler buna ayak uydurmak zorunda kalmış ve bunun sonucunda yurtdışı pazarlara satış yapabilen, Avrupalı rakipleri ile hem fiyat hem de kalite anlamında rekabet edebilen bir yan sanayinin oluşmasını sağlamışlardır. Şu anda yerli raylı sistem yan sanayilerimiz henüz tam anlamıyla bu noktaya ulaşamadı. Bu sebeple yurtdışı potansiyel müşterilere ulaşmakta zorlanıyorlar. Bu aşamanın kısa zamanda, tıpkı otomotiv yan sanayisi gibi gelişmesi ve ihracat yapan raylı sistem yan sanayi firmalarımızın çoğalması ülkemiz için büyük bir başarı olacak” değerlendirmesinde bulundu.