6 °C

ÇEMAŞ, Finlandiyalı Componenta'ya talip

Finlandiyalı Componenta'nın Türkiye'deki tesislerine ÇEMAŞ Döküm talip oldu.

ÇEMAŞ, Finlandiyalı Componenta'ya talip

BURSA-Finlandiyalı sahibi tarafından satış kararı alınan Componenta Dökümcülük A.Ş.’ye ÇEMAŞ Döküm talip olduğunu açıkladı. Componenta, 750 milyon cirosu ile Türkiye'nin en büyük 500 sanayi kuruluşu listesinde 131'inci sırada yer alıyor

 ÇEMAŞ Döküm Sanayi A.Ş tarafından KAP'a yapan açıklamada “Yönetim kurulumuz 15.11.2016 tarihinde yaptığı toplantısında sektörümüzde Türkiye'nin en büyük tesisine sahip Componenta Döküm Sanayi A.Ş.’nin (Comdo) satış sürecine dahil olmaya ve öncelikle Orhangazi’de kurulu 85 bin metrekare kapalı alana sahip çelik döküm fabrikası ve 11 bin 400 metrekare kapalı alana sahip işleme fabrikası olmak üzere Comdo'nun Manisa da kurulu 9 bin 262 metrekare kapalı alana sahip alüminyum döküm fabrikası ve işleme tesisiyle, 19 bin 671 metrekare kapalı alana sahip alüminyum jant tesislerinin tercihen varlık satışı yöntemiyle satın alınması için gerekli süreci yönetmek üzere yönetim kurulu üyemiz ve Işıklar Enerji ve Yapı Holding A.Ş. Genel Müdürü Sırrı Gökçen Odyak ve Genel Müdürümüz Ömer Azak'ın görevlendirilmesine karar vermiştir” denildi.
 
40 yıl önce devlet kurdu

ÇEMAŞ 40 yıl önce devlet tarafından kuruldu. Şirket daha sonra özelleştirme kapsamına alındı. 21 yıl önce ise Işıklar Holding bünyesine geçti. Hali hazırda şirketin yüzde 76 hissesi USAŞ Holding'e ait. USAŞ Holding'in ortakları arasında ise Rıza Kutlu Işık, Uğur Işık, Tolga Işık gibi isimler yer alıyor. USAŞ Holding'in dolaylı halka açık kısmı yüzde 69 seviyesinde. Dünya devi Finlandiya'lı Componenta ise 10 yıl kadar önce Koç Grubu'na bağlı Döktaş'ın yüzde 55 hissesini satın almıştı. Componenta Dökümcülük Tic. ve San. A.Ş., Türkiye'nin en büyük 500 sanayi kuruluşu listesinde 131'inci sırada yer alıyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.