Cengiz’in gözü Orta Avrupa’da

Geçtiğimiz hafta Slovenya’nın en önemli tünel projelerinden biri olan Karavanke için teklif veren Mehmet Cengiz, bu kez Macaristan’da raylı ulaşım için ihaleye hazırlanıyor.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Kerim ÜLKER

İstanbul’un yeni havalimanı ile son dönemin en önemli projelerinden birine imza atan Cengiz İnşaat’ın patronu Mehmet Cengiz, rotayı Avrupa’nın orta kesimine çevirdi. Geçtiğimiz hafta Slovenya’nın en önemli tünel projelerinden biri olan Karavanke için teklif veren Cengiz, bu kez Macaristan’da raylı ulaşım için ihaleye hazırlanıyor. Cengiz, 297 kilometre uzunluğundaki Macaristan sınır hattında yer alan Krizevci-Koprivnica-Macaristan sınır demiryolu hattının modernizasyonu için teklif verecek. İhaleye Avrupa’nın önde gelen şirketleri İspanyol Comsa, Avusturyalı Strabag, Yunan Avax, İtalyan Rizzani de Eccher ile birlikte Çinli kamu firmaları da ilgi gösteriyor.

100 MİLYON EURO TEKLİFTE BULUNDU

Öte yandan geçen hafta da Cengiz İnşaat, Slovenya’da yenilenen bir projede teklifte bulundu. Geçen yıl ihaleye çıkan Slovenya-Avusturya’yı birleştiren Karavanke Tüneli projesine 89 milyon euro ile en düşük teklifte bulunan Cengiz, bu yıl yenilenen ihaleye de en düşük teklifi yaptı. Cengiz İnşaat, geçen yıla göre bütçesini yaklaşık 11 milyon euro artırdı ve 100 milyon euro teklifte bulundu. Cengiz ile birlikte ihaleye katılan 4 teklif arasında Türk şirketi Yapı Merkezi de bulunuyor.