8 °C

Ciro hedefini aştı, yeni rota yayla turizmi

Jolly Tur, kültür turları alanında 2018 yılı için belirlediği ciro hedefine temmuz ayı itibarıyla ulaştı. Önümüzdeki süreçte yayla turizmi başta olmak üzere tur çeşitliliğini artıracak.

Ciro hedefini aştı, yeni rota yayla turizmi

Tamer IŞITIR / İSTANBUL

Jolly Tur Kültür Turları Müdürü Kerem Gökçe, geçen yılki ciro rakamlarını temmuz ayı itibarıyla aştıklarını söyledi. Kültür turları cirolarının yüzde 48 artış gösterdiğini ifade eden Gökçe, önümüzdeki dönemde tur çeşitliliklerini daha da artıracaklarını kaydederek yayla turizmini canlandıracaklarına dikkat çekti.

Kültür turlarında Ocak’tan bu yana 100 bin kişi gezdirdiklerini açıklayan Gökçe, şu bilgileri verdi: “17 tane havalimanına grup indiriyoruz, 14 havalimanına ise tur satışı yapıyoruz. Amacımız organizasyonumuzu bütün havalimanlarına yaymak. Turlarımızda Karadeniz, Kapadokya, Ege-Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu destinasyonları önemli bir yer tutuyor. Buna Doğu Anadolu bölgesini de dahil etmek istiyoruz. Lokallerde büyüme hedefiyle Vanlı’yı Uzungöl’e, Karadenizli’yi Diyarbakır’a, Van’a götürmek istiyoruz. Tunceli, Şırnak ve Hakkari hariç bütün illere tur kaldırıyoruz. 2019’da bu bölgelerdeki mevcut yol çalışmaları tamamlandığında bu şehirlerimize de turlarımız başlayacak.”

Bayramda 32 ilden 350 otobüs-uçak kaldıracak

Ekonomik sıkıntıların turizme de yansıması olduğunu söyleyen Gökçe, vatandaşların yurtdışı turlar yerine bayramda yurtiçi kültür turlarına ilgi gösterdiğini belirterek, 30 Ağustos’a kadar 32 ilden 350 otobüs kaldıracaklarını dile getirdi. Gökçe, bayramda Karadeniz’e toplam 54; Ege-Akdeniz’e 82; Kapadokya’ya 26 uçak-otobüs kaldırdıklarını, Nisan-Mayıs’ta GAP’a kaldırdıkları uçak-otobüs sayısının ise 24’ü bulduğunu aktardı.

Yayla turizmi Doğu Karadeniz’i aşacak

Göç yolları turizminin yanı sıra önümüzdeki süreçte özellikle yayla turizmine ağırlık vereceklerini ifade eden Gökçe, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yayla denince akla yalnızca Doğu Karadeniz’in gelmesi doğal ama bu algıyı aşmaya çalışıyoruz. Erzurum, Ardahan, Kars gibi illerde yayla turizmine başlayacağız yakında. Düzce, Bolu, Karabük, Kastamonu hatta Bartın’daki yaylalar keşfedilmeyi bekliyor. Ordu Belediyesi ile Kargan-Perşembe arasındaki yol çalışmaları bitince Gürcü Yaylası’nı gezdireceğiz, Bektaşi-Avşar Yaylası turları tertipleyeceğiz. 86 farklı tur programımız var. Ülkemizde de hala keşfedilmeyen, bilinmeyen çok güzel yerler var.”

Şanlıurfa Kudüs’e rakip olabilir

Karacadağ Kalkınma Ajansı’nın Avrupa Birliği desteğiyle Şanlıurfa’yı marka şehir yapmaya çalıştığına da parantez açan Gökçe, “Biz de tur tecrübelerimizi onlarla paylaşarak projelere destek vermeye çalışıyoruz. Şehrin kültürel dokusunu anlatıyoruz. Şanlıurfa Kudüs’e rakip olabilecek bir şehir. Manastırları, kiliseleri, Göbeklitepesi, Balıklı Göl’ü vs. çok kıymetli. ‘Peygamberler şehri’ diyoruz zaten” diyerek marka şehirler yaratma konusuna değindi. Bölgeye düzenledikleri turlarla bölge esnafına da katkılarının olduğunu anlatan Gökçe, şehirlerin kalkınması için kültür turlarının ayrı önemi olduğunu söyledi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.