ContiTech, esnek geçiş sistemlerine odaklandı

Vagonlar arasında esnek geçişi sağlayan körükler ve süspansiyon sistemlerinin yanı sıra demiryolu hortumları üreten ContiTech, bu alanda geniş ürün gamı ile yolcu ve yük trafiğini güvenli ve konforlu hale getirmeyi hedefliyor.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Ticari araç, otobüs, TIR için hava süspansiyon sistemleri üretiminde global marka olan ContiTech, raylı sistemler alanındaki yatırımlarını da sürdürüyor. ContiTech Lastik Sanayi Genel Müdürü Şirzat Karayel, ürün gamında; ikincil süspansiyon sistemleri, birincil süspansiyon için çeşitli kauçuk-metal parçalar, fren hortumları, klima ve ısıtma sistemleri için kullanılan hortumlar ve lokomotiflerde kullanılan kablo koruma hortumlarının da bulunduğunu söyledi.

ContiTech’in, raylı sistem ürünlerinde 2016 yılında yürürlüğe girmiş olan EN 45545 yangın koruma talimatına göre üretim yaptığına dikkat çeken Şirzat Karayel, bunların dışında HL3’ün sıkı kurallarına uygun bir sistem olarak; metro, bölgesel trenler ve hızlı trenlerde kullanılan, konfor ve güvenliği artırmaya yönelik, ikincil körük derecesinde kullanım için komple, öncü bir sisteme de sahip olduklarına vurgu yaptı.

Hava süspansiyon körüğü ve kauçuk-metal komponentlerin montajı için geliştirilen yeni ürünün yangın koruyucu özel bir kauçuk karışımından oluştuğunu belirten Karayel, “Tüm bileşenler ayrı ayrı sertifikalandırılmış ve ömür testini geçmiştir. Vagonlar arasında esnek geçiş sistemi olarak körük malzemelerinin daima hareket halinde olması sebebi ile malzemeler çakıl, UV ışını, yağmur ve kar gibi faktörlere maruz kalıyor. ContiTech bu faktörleri de göz önüne alarak yüksek kalite standartlarında çözümler sunuyor” dedi.

Akıllı çözümler geliştiriyor

ContiTech olarak yerli metro ve vagon araç üreticileri ile ürün geliştirme çalışmalarının sürdüğünü ifade eden Şirzat Karayel, “Piyasaya sürecekleri yeni araçlarda ContiTech hava süspansiyon sistemlerini kullanarak, konfor ve güvenliği en üst seviyeye taşıyacaklar. Bunun dışında yerel raylı sistem işletmelerine de birincil ve ikincil süspansiyon sistemleri için teknik destek ve yedek parça tedariki anlamında hizmet veriyoruz” diye konuştu.

Bursa fabrikasında bugüne kadar 22 milyondan fazla hava süspansiyon sistemi üretimi gerçekleştirdiklerini hatırlatan Şirzat Karayel, ürünlerinin kullanıldığı firmalar arasında Avrupa ve uluslararası ticari araç üreticileri ile Avrupa ana aks üreticilerinin bulunduğunu söyledi.

“Müşterilerimize kusursuz ürünlerin yanı sıra akıllı sistem çözümleri ile servis hizmeti de sunuyoruz” diyen Karayel, geliştirdikleri ‘Smart Solution Beyond Rubber’ sistemi ile müşterilerine akıllı çözümler üretmeye odaklandıklarını aktardı. Karayel, şunları söyledi: “Yenilikçilik bizim şirket stratejimizin önemli bir parçası. Özellikle düşük ağırlıkta üretim konusu, gelecekte hava süspansiyon alanındaki yenilikleri belirleyecek bir husus olacak. Buna benzer bir diğer gelecek konusu ise aşınmayan, mekanik ayarlama bileşenlerine ihtiyaçları olmayan, sensör ile kumanda edilen, müşterilerimizin araçlarında kullandığı ileri teknoloji ile haberleşme sağlayabilen hava süspansiyonlarıdır. Bu alanda Continental şirketler grubunun elektronik-bilgi birikiminden faydalanıyoruz.”

Kapasite yatırımları sürüyor

Bursa fabrikasında yılda 1.7 milyon adetten fazla körük ürettiklerini anlatan Şirzat Karayel, üretimin yüzde 95’lik bölümünü direkt ve endirekt olarak ihraç ettiklerini ifade etti. İhracatın büyük kısmını Avrupa’daki OEM’lere yaptıklarını, aynı zamanda Çin ve ABD’ye de ürün gönderdiklerini dile getiren Karayel, ayrıca kapasite artırıcı yatırımlara da devam ettiklerini duyurdu.

Karayel, “Bursa lokasyonumuzu müşterilerimize karşı değerli kılan güçlü yönlerimizin başında; kauçuk üretimini kendi tesisimizde yapıyor olmamız ve Continental’in bu alandaki 'know-how’u geliyor. Bu yönümüzü daha da güçlü hale getirmek ve sürdürülebilir kılmak adına hamur üretimi konusunda ileri teknolojiye sahip makine yatırımları yaptık, bu alandaki yatırımlara devam ediyoruz” ifadelerini kaydetti.

Etiketler