27 °C

Dirinler, 24 saatte vagon üreten freze geliştirdi

Dirinler, raylı sistemler konusunda Drinns markasıyla ikinci ürününü geliştirdi. Firma, 30 gün süren işlemi 10 dakikaya indiren yeraltı torna tezgahından sonra bir tren vagonunu 24 saat gibi kısa sürede yapabilen 65 metrelik dev freze üretti.

Dirinler, 24 saatte vagon üreten freze geliştirdi

İzmir’de 1952 yılından bu yana takım tezgahı ve pres imalatı yapan Dirinler, raylı sistemlerde Drinns markasıyla yeni bir ürün geliştirdi. Firma, 30 gün süren işlemi 10 dakikaya indiren yeraltı torna tezgahından sonra bir tren vagonunu 24 saat gibi kısa sürede yapabilen 65 metrelik dev freze üretti.

Her iki ürünü de İzmir’de gerçekleştirilen Eurasia Rail Fuarı’nda raylı sistemler sektörünün dikkatine sunduklarını dile getiren Dirinler Sanayi Makinaları Yönetim Kurulu Üyesi ve Dirinler GMBH Genel Müdürü Nihan Dirin, Türkiye’de ve global ölçekte raylı sistemlerde metro ve tramvayların tekerleklerinin tornalanması işleminin en önemli bakım hizmeti olduğuna dikkat çekti.

Dirin, “Eski sistemlerde tek bir vagonun tekerleklerin sökülüp bakımının yapılması en az bir ay sürüyordu. Drinns olarak ürettiğimiz yeraltı torna tezgahı ile şimdi bir vagonun işlemi 10 dakikada bitiyor. Yarım saat içinde ise kontrolleri yapılarak raylı sistem içinde o vagon yine devreye alınabiliyor” dedi.

“Üretilen ilk vagon ihraç edildi”

Drinns olarak sadece vagonun tekerlekleri üzerine yoğunlaşmadıklarını belirten Nihan Dirin, “Türkiye’nin vagon üretiminde dışa bağımlılığının da ortadan kaldırılması için yeni bir çalışma içine girdik, yine milli ve yerli bir devrime imza attık. 65 metre uzunluğa sahip alüminyum ekstrüzyon profiller için freze tezgahı ile artık bir vagon 24 saat içinde üretilebiliyor” diye konuştu.

Türkiye’nin bu tezgahları yurtdışından aldığını belirten Dirin, artık Türkiye’nin bu tezgahı ihraç eder duruma geldiğini vurguladı.

Dirin, yeni nesil tezgahın Türkiye’de ilk kullanımının bir firma tarafından yapıldığını ve üretilen ilk vagonun da yine ihraç edildiğini söyledi.

Yeni tezgahın en önemli avantajının sadece raylı sistemde değil, otomobilden havacılığa kadar sanayinin tüm kesimlerine hizmet verebilecek nitelikte olduğuna dikkat çeken Nihan Dirin, bünyelerindeki Ar-Ge merkezi aracılığıyla hedeflerini çok daha ileriye taşıdıklarını aktardı.

Dirin, “Endüstri 4.0’a yönelik çözümlere geçen yıl başladık. Herhangi bir arıza yapmasına izin vermeyen makinelerin üretimi için çalışıyoruz. DrinnSmart 4.0 bunun ilk örneğiydi. Arızasını önceden söyleyen bir sistem. Bu sistemi geliştirmeye kararlıyız” ifadelerini kaydetti.