24 °C

Dünya üçüncülüğünden liderliğe koşuyor

Türkiye’de 4 tesisi ile yaptığı üretimiyle iddiasını artıran ve kauçuk astar ile litebar üretiminde dünya üçüncüsü olan FKK’nın Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Altuncu, “Dünya lideri olmak istiyoruz. Fazla talebi karşılamak için yeni fabrika kuracağız” diye konuştu.

Dünya üçüncülüğünden liderliğe koşuyor

DÜNYA

Kauçuk astar ve literbar üretiminde dünyanın en büyük üçüncü üreticisi konumunda olan FKK, hedefini global liderlik olarak belirledi.

Almanya’nın Münih kentinde her 3 yılda bir düzenlenen dünyanın en büyük Maden Ekipmanları ve İnşaat Makineleri Fuarı Bauma’ya Samsun’dan FKK Güney Oto Lastik Takoz Sanayi ve Tic. AŞ de katıldı. Fuara 200 ülkeden yaklaşık 620 bin ziyaretçi katıldı. FKK’nın standı fuarda büyük ilgi gördü.

Firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Altuncu, 2013 yılında ilk kez katıldıkları Bauma Fuarına bu yıl üçüncü kez katıldıklarını söyledi. Kauçuk astar ve lifterbar ürünlerinin Türkiye’nin ve dünyanın maden sektöründe en yüksek üretim kapasiteli işletmelerinde çalıştığını dile getiren Altuncu, dünya madencilik sektöründe global anlamda bilinen tek Türk yedek parça üreticisi olduklarını kaydetti.

Altuncu, ürettikleri kauçuk değirmen astar ve lifterbarlar, değişik maden sektöründeki bilyeli değirmenlerin yanı sıra, SAG değirmenler, AG değirmenler, FGD değirmenler ve yıkama tamburlarında kullanılmakta olduğunu belirtti. Ayrıca çap 3.5 metreden, çap 11.5 metreye kadar olan maden öğütme değirmenlerinde astar ve lifterbar proje tasarımı ve üretimi yapma kapasitesine sahip olduklarını belirten Altuncu, sergiledikleri ürünler için Bauma’dan yeni siparişlerle döndüklerini söyledi.

Ürünlerine Afrika ve Güney Amerika pazarlarından da ilgi olduğunu sözlerine ekleyen Altuncu, “Bu pazarlara yönelik yeni pazarlama teknikleri geliştireceğiz. Ar-Ge ile geliştirdiğimiz aşınmayı minimize eden özel bir hamurdan üretilen kauçuk değirmen astar ve lifterbarlarımızı da Bauma’da tanıttık. Bu ürünler Afrika, Güney Amerika ve Ortadoğu’dan büyük talep gördü” şeklinde konuştu.

Ağır hizmet araçlarının lastikleri patlamıyor

Samsun’da biri 10 bin metrekare, diğeri 3 bin metrekare kapalı alan olmak üzere iki fabrikada üretim yaptıklarını, Samsun tesislerinin yanı sıra, Çorum OSB’de 60 bin metrekare açık, 3 bin metrekare kapalı alanda üretimlerini sürdürdüklerini kaydeden Altuncu, şunları kaydetti: “Çorum’daki üretimimiz, özellikle ağır hizmet araçlarında ve iş makinelerinde kullanılan lastiklerdeki patlama, yarılma, yırtılma, kesilme problemlerini tamamen sorun olmaktan çıkardı. Bu üç tesisin yanı sıra 2016’da açılan İstanbul Tuzla Birlik OSB’deki tesislerimizde vulkollan ve poliüretandan mamul teker üretimi yapılıyor. Tuzla tesisindeki ürünler, genellikle büyük depolarda kullanılan istif makineleri ve forkliftler için kullanılıyor, diğer taraftan Tuzla OSB tesisinde üretilen vulkollan tekerlerin bir kısmı da, açık ocak ve yeraltı maden işletmelerinde kullanılıyor.”

5'inci fabrikalarını Çorum’da açacaklar

Firmanın şu anda ikinci ve üçüncü kuşak yöneticiler tarafından yönetildiğini de dile getiren Altuncu, “62 yıllık kauçuk işleme ve üretme bilgisine sahip bir firma olarak madencilik sektörüne sunmuş olduğumuz ürünler, tüm dünyadan büyük talep görüyor. Pazardaki mevcut talebi karşılamak için önümüzdeki süreçte Çorum OSB de 5. fabrikamızı açacağız ’’ dedi. Altun, 1957 yılında Tayyip Altuncu ve Ahmet Avni Altuncu kardeşler tarafından kurulan ve kauçuk sektöründe üretime başlayan firmalarının, 1965’te otomotiv ve kamyon yedek parçaları, 1989’da ise maden sektörü için öğütme değirmenlerinin iç kaplamaları olan kauçuk astar ve lifterbarları üretmeye başladığının bilgisini verdi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap