22 °C

E-fatura küresel ticareti hızlandırıyor

OB10 CEO’su Luke McKeever, “Daha çok şirketin e-fatura uygulamasına geçmesiyle, küresel ticaret hızlanıyor ve verimlilik artıyor. Bu da ekonomilerin büyümesine yol açıyor" diyor

E-fatura küresel ticareti hızlandırıyor

didem_eryar_unlu.jpg

İSTANBUL - Tungsten Corporation bünyesindeki küresel e-Fatura ağı OB10 ile Türkiye’nin e-Fatura çözüm sağlayıcısı Digital Planet bir süre önce ortaklık imzaladılar. 

Digital Planet, Türkiye’de e-Fatura uygulamasına geçmek zorunda olan şirketlere, faturalama sistemlerindeki akışı değiştirmeden, mevcut olanı koruyarak, ekledikleri yeni bağlantılarla yeni sisteme entegrasyon sağlayabilecek sertifikalı hizmet sağlayıcılarının ilki. ABD’de, Silikon Vadisi’nde bir irtibat ofisi bulunan Digital Planet, sadece bir uygulama geliştiricisi değil, aynı zamanda ar-ge çalışmaları TÜBİTAK tarafından desteklenen, bir teknoloji sağlayıcısı ve üreticisi. 

Tungsten Corporation plc bünyesindeki OB10 ise, yıllardır faturalama süreçlerini son derece basite indirerek, şirketleri operasyonel maliyetlerden kurtaran, daha etkin nakit yönetimi sağlayan küresel e-faturalandırma ağının dünyadaki başarılı isimlerinden. 

Önemli bir süreçten geçildiğini vurgulayan Digital Planet CEO’su Adnan Vural, “Geçiş sürecinde hızlı adaptasyon için esnek, sade sistemlerin seçilmesi önemli ve biz bu sorumluluğu üzerimize alıyoruz” derken, OB10 CEO’su Luke McKeever, OB10 ağının, Aviva, Cargill, Deutsche Lufthansa, General Motors, GlaxoSmithKline, IBM, Kellogg’s, Motorola, Tesco ve Whirlpool gibi kuruluşlar için yılda 100 milyar pound üzerinde ticari işlemi bulunduğuna dikkat çekiyor. 

“Fortune 500 şirketlerinin ve G20 hükümetlerinin tasarruf sağlamasına, tedarik zinciri ilişkilerini güçlendirmelerine ve daha iyi satın alma kararları vermelerine yardım ediyoruz” diyen Luke Mc- Keever’dan e-faturanın sağladığı avantajları dinledik: 

• “E-faturalama küresel ticaretin önemli bir parçasını oluşturuyor. Daha çok şirketin e-fatura uygulamasına geçmesiyle, ticaret hızlanıyor ve verimlilik artıyor. Bu da ekonomilerin büyümesine yol açıyor. 

• E-fatura, insanların kağıt kullanımını; hata oranını azaltıyor; görünülürlük ve ölçülebilirliği artırıyor; yüzde 80’e kadar tasarruf sağlıyor. 

• Tedarikçiler faturaları doğrudan müşterilerinin muhasebe sistemlerine ulaştırabiliyorlar. Faturalar postada kaybolmuyor ya da yanlış kişilere gitmiyor. Faturaları takip etmek kolaylaşıyor. 
• Alıcılar da bu süreçten yarar sağlıyorlar: Daha fazla şeff afl ık, hız, güvenlik ve ölçülebilirliğe ulaşıyorlar. 

• Hükümetler de e-faturayı destekliyor. Bunun başlıca nedenleri arasında; hizmet bütünlüğü sağlaması, vergi gelirlerinin daha kolay belirlenmesi ve toplamasını sağlaması geliyor. Meksika, Brezilya ve Türkiye gibi ülkelerde, hükümet tüm faturaları ve ilgili vergileri bu sayede izleyebiliyor. 

• E-fatura, B2B ticaretinde temel araç olacak. Yenilikçi analitik teknolojimiz sayesinde, şirketler faturalarını sorgulayabiliyorlar; ödemede meydana gelebilecek yanlışlıkları belirleyebiliyorlar. Tüm faturalarını görerek, daha iyi satın alma kararları verebiliyorlar. 

• Kamu sektörü, vatandaşları adına sorumlu ve etkin bir şekilde hareket etmesi gereken büyük bir alıcı kurum. Bugün bir çok hükümet e-fatura kullanımını başlattı veya başlatmayı planlıyor. Şu anda 44 ülkede e-fatura hizmeti sunuyoruz. Türkiye bizim için önemli bir pazar ve ortağımız Digital Planet’le birlikte çalışmaktan mutluluk duyuyoruz. Türkiye büyüyen bir ekonomi ve müşterilerimizin büyük bir bölümü elektronik olarak bağlanmak istedikleri geniş tedarikçi tabanına sahipler.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap