8 °C

EBRD'den Arçelik'e 1 milyar lira kredi

Arçelik, EBRD'den 1 milyar liralık kredi temin etti.

EBRD'den Arçelik'e 1 milyar lira kredi

Arçelik, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile yaklaşık 1 milyar lira (150 milyon euro) tutarında kredi anlaşması imzaladı. Arçelik bu krediyle, ürünlerinin enerji ve kaynak verimliliğini artırmak için Eskişehir buzdolabı ve Çayırova'daki çamaşır makinesi fabrikasında yeni üretim hatlarına ayrıca kurulması planlanan yeni nesil Ar-Ge merkezine yatırım yapacak.

Kredi imza töreninde, "EBRD'nin finansman desteği; Türkiye'ye, sektörümüze ve Arçelik'e olan inancın bir göstergesidir" diye konuşan Arçelik Finansman ve Mali İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Polat Şen şunları dile getirdi:

"EBRD'nin sağladığı kredi ile Eskişehir ve Çayırova tesislerimizde, enerji ve kaynak verimliliği daha yüksek ürünler geliştirmemize imkan verecek, inovasyon ve teknoloji gücümüzü daha da artıracak yatırımlar yapacağız. Bu kredinin uzun vadeli TL cinsinden bir kaynak olması da yatırımlarımızı yerli para birimi cinsinden fonlamak açısından ayrıca önem taşıyor."

EBRD Türkiye Direktörü Arvid Tuerkner de, "Türkiye ve dünyada artık tüketiciler, dayanıklı tüketim ürünlerinin akıllı, verimli ve sessiz olmasını bekliyor. Ayrıca, çevresel sürdürülebilirlik standartları yüksek olan markaları desteklemek istiyor. Yenilikleriyle bu beklentiyi gerçeğe dönüştürmek için çalışan Arçelik'e finansman desteği sağlamaktan ve bu başarının bir parçası olmaktan mutluluk duyuyoruz" açıklamasında bulundu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap