10 °C

Ebruli Mobilya, Afrika'da yeni pazarlara açılacak

İhracatını artırmayı planlayan firma, Afrika'da yeni pazarlara odaklandı.

Ebruli Mobilya, Afrika'da yeni pazarlara açılacak

ARZU BAĞCI

KAYSERİ - Irak, Fas, Lübnan gibi ülkelere ihracat yapan Ebruli Mobilya, 2015 yılında İsrail ve Umman'ı da ihracat pazarına ekledi. İhracatını artırmayı planlayan firma, Afrika'da yeni pazarlara odaklandı. Oturma grubu, masa, sandalye, yatak, baza ve başlık üreten Ebruli Mobilya, Kayseri OSB'de 5 bin metrekaresi açık, 3 bin metrekaresi kapalı alanda üretim yapıyor. 2004 yılından bu yana faaliyet gösterdiklerini kaydeden Ebruli Mobilya ortaklarından Özden Temir, firmalarının yenilkçi bir anlayışla hareket ettiğini ve dönemin koşullarına uygun üretim yapmaya çalıştıklarını ifade etti. 

Oturma gruplarından yaydan ziyade kaliteli süngerler kullandıklarını söyleyen Temir, "Baza ve yatak grubu üretimine yakın zamanda başladık. Ürünlerimizin kaliteli olmasına özen gösteriyoruz" diye konuştu. Bugün itibarıyla Irak, Fas, Lübnan, İsrail ve Umman'a ihracat yaptıkları bilgisini veren Temir, "2016 yılında Afrika'da yeni pazarlara açılmayı planlıyoruz. İhracatın, üretim ve ciromuzdaki payı yaklaşık yüzde 25. Bu oranı artırmayı hedefl iyoruz. İç pazarda da bayilik sistemi oluşturmayı düşünüyoruz" dedi. 

Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde müşterilerinin daha fazla olduğunu söyleyen Özden Temir, "Orta vadede yurdun batısındaki müşterilerimize de ürünler tasarlayacağız. Ar-Ge çalışmasına, üretim kalitesine ve işçiliğe özen gösteriyoruz. Bu sektörde birçok firmanın ürün ve kalite seviyesinden daha ilerideyiz" iddiasında bulundu. 2016'nın önceki yıllara göre durgun geçtiğini ifade eden Temir, "Sektörümüzde temel sorun vadeler ve çek ödemelerinin yasal garanti altında olmaması. Bu konuda yasal düzenleme istiyoruz" şeklinde konuştu

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap