23 °C

Enprode, Türkiye yatırımlarına hız verecek

Endüstriyel tesisler ve enerji santralleri yapan Enprode, önümüzdeki 5 yıl içerisinde Türkiye’deki yatırımlarını yeniden hızlandıracağını açıkladı.

Enprode, Türkiye yatırımlarına hız verecek

Yeşim ARDIÇ
ANKARA-Endüstriyel tesisler ve enerji santralleriyle ilgili mühendislik, tasarım ve yapım ve işletmeye alma işlerini gerçekleştiren ve 12 ülkede organize olan Enprode Mühendislik Yapım A.Ş. önümüzdeki 5 yıl içerisinde Türkiye’deki yatırımlarını yeniden hızlandırmayı hedeflerken bir yandan Afrika, Körfez Ülkeleri, Rusya Federasyonu, Özbekistan ve Kazakistan pazarlarında büyümeyi diğer taraftan da bir süredir odaklandığı Balkanlar’da yeni projeler üstlenmeye hazırlanıyor.

Enprode A.Ş.nin yürüttüğü projeler ve önümüzdeki döneme ilişkin hedefleri hakkında DÜNYA’ya açıklamalarda bulunan Şirketin Uluslararası İş Geliştirme ve Proje Finansmanı Bölümü Başkanı Coşkun Akdeniz, Türkiye’de yaşanan krize rağmen kısa ve orta dönemde hizmet ve teknoloji alanında ciddi bir gelişim beklediklerini belirtti. Akdeniz, bu kapsamda şirket olarak önümüzdeki 5 yıl içerisinde Türkiye’deki yatırımlarına teknoloji ağırlıklı projeleri öne çıkararak yeniden hız kazandıracaklarını açıklayarak, ilk etapta yurtdışı pazarlara ağırlık verdiklerini kaydetti. Akdeniz, şu bilgileri verdi:

“Herkes ürün satıyor, ihracat yapıyor, bizim amacımız hizmet verip döviz ithal yolunda çalışmalarımızı daha da hızlandırmak ve yaymaktır. Afrika yeni yeni girdiğimiz bir Pazar. Afrika'nın en büyük enerji santral projelerinden ikisini Sudan'da gerçekleştiriyoruz. Afrika dışında özellikle Balkanlara önem veriyoruz. Bosna Herzegovina’ da üç adet yatırımımız var. Biri Hidroponik Tarım diğeri rüzgar enerji santralı üçüncüsü de pompaj hidroelektrik santralı-. Bunların dışında Sırbistan, Macaristan özellikle Hırvatistan ve Makedonya'ya önem veriyoruz. Balkanlar bizim genel olarak odaklandığımız bir Pazar.

Orta Doğu'ya gelirsek, Irak'ta uzun yıllardır ofisimiz ve yoğun çalışmalarımız var. Irak’ta teknoloji ağırlıklı sanayi yatırımına başladık, imzalar atıldı. Proje üstlenme çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor. Libya, Cezayir ve Fas da bizim radarımızda. Angola’da konut, Tanzanya ve Zanzibar da sağlık alanında rehabilitasyon merkezleri ve sağlık merkezlerine bakıyoruz. Körfezde Dubai'de bir ofisimiz var. Irak'ta kuruluşumuz var. Enerji santralları, endüstriyel tesisler, data center ve yakıt tankları kurma çalışmalarımız var.”

“Krizi fırsat olarak görüyoruz”

Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında dövizde yaşanan dalgalanmadan yatırımlarının çoğu yurtdışında olduğu için çok fazla etkilenmediklerini, kriz masası oluşturarak ‘olduğun gibi kal’ politikası uyguladıklarını anlatan Akdeniz, “Yurtdışı gelirlerimiz olduğu için esasında kriz bizi pek de sıkıntıya sokmadı . Her kriz kendi fırsat penceresini yaratır. Biz bu krizi Türkiye'de konsolide olmak ve daha iyi projelere girmek için bir fırsat olarak görüyoruz. Özellikle yurt dışında ve içinde araştırma geliştirme özellikle de iş geliştirme konusuna önem veriyoruz” dedi.

Topraksız tarım projelerimiz var

Rusya Federasyonu’nda Krasnodar, Tataristan ve Başkordostan; Kazakistan, Özbekistan, gibi diğer ülkelere özellikle önem verdikleri pazarlar olduğunu kaydeden Akdeniz, “Bizim bu saydıklarımızın her birinde varlığımız var. İleriki beş yıllık perspektif de gireceğimiz sektörler özellikle topraksız tarım, hububat konusunda baklagiller familyasıdır. Sudan'da devlet dışında özel sektörün de çok geniş arazileri var. Özel sektörle birebir görüşüyoruz. Onlarla iş birliği yaparak özellikle susam konusunda kontratlı tarım üzerinde çalışıyoruz” dedi.

Enprode'nin endüstriyel tesisler ve enerji santralleriyle ilgili mühendislik, tasarım, yapım ve işletme işleriyle uğraştığını kaydeden Akdeniz, iş geliştirme ve insan kaynaklarına önemli bir bütçe ayırdıklarını söyledi. Akdeniz, “Mühendislerimiz Türkiye'de 1000 MW ve üzerinde enerji santrali tasarımından, yapımına ve işletmeye almaya kadar olan tüm işleri şirket içinde yapabilmektedir. 1120 MW'lık hidroelektrik santralinin bütün fizibilite çalışması ve dizaynını kendi mühendislerimiz yaptı. Diğer bir örnek, Samsun’daki 870 MW’lık OMV santralının Balance of Plant işlerinin büyük bir kısmı konseptten işletmeye almaya kadar ENPRODE tarafından yapılmıştır” dedi.