Entek Elektrik, Süloğlu RES’i satın aldı

Koç Holding'in Enerji Grubu şirketi Entek Elektrik, Süloğlu Rüzgar Santrali'ni portföyüne kattı. Satın almayla birlikte Entek'in toplam kurulu gücü 437 megavata ulaştı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Entek Elektrik tarafından Süloğlu Rüzgar Santrali'nin satın alma işlemleri, Hisse Alım Sözleşmesi'nin imzalanması, Rekabet Kurumu onayı ve EPDK'ya işlem bildiriminin ardından tamamlandı.

Konuya ilişkin açıklama yapan Koç Holding Enerji Grubu Başkanı Yağız Eyüboğlu, hisse devri yöntemiyle satın alınan Edirne'deki rüzgar santralinin, Koç Topluluğu'nun sürdürülebilir ve yenilenebilir enerji kaynaklarındaki büyüme stratejisinin önemli bir adımı olduğunu söyledi.

Entek'in, yenilenebilir enerjide öncü şirket olma vizyonuyla, portföyünü güçlendirmeye devam ettiğini belirten Eyüboğlu, "2017'de yapılan en büyük özelleştirme ihalesini kazanarak Menzelet ve Kılavuzlu Hidroelektrik Santrallerini portföyümüze kattığımızda vizyonumuzu ve ülkemizin geleceğine olan inancımızı ortaya koymuştuk. Entek'in uzun dönemli büyüme stratejisine paralel olarak yapmış olduğu rüzgâr santrali yatırımının, şirketin üretim portföyüne katkı sağlayacağına inanıyorum." ifadelerini kullandı.

Entek Elektrik Genel Müdürü Bilal Tuğrul Kaya da toplam 60 megavat kurulu gücü olan Süloğlu Rüzgar Santrali'nin satın alınmasıyla birlikte rüzgar enerjisi sektöründeki yerlerini aldıklarını ve bu santral ile birlikte toplam kurulu gücün 437 megavata, yenilenebilir enerjide toplam kurulu gücün ise 325 megavata ulaştığını kaydetti.