15 °C

Esray, yerli projelere destek veriyor

İthal edilen raylı sistemlerin ikamesine yönelik üretimleriyle ithalatın azalmasına katkı sunan Esray, bu kapsamda millileştirme projelerine destek sağlıyor.

Esray, yerli projelere destek veriyor

Lokomotif ve vagon komponentlerinin yanı sıra özel vagon tasarımı ve üretimi gerçekleştiren Esray, ihracat odaklı çalışmalarını sürdürüyor. İthal edilen raylı sistemlerin ikamesine yönelik üretimleriyle ithalatın azalmasına katkı sunan firma, bu kapsamda millileştirme projelerine destek sağlıyor.

Demiryolu araç gereçleri üst yapı ekipmanları sektöründe inovatif bir yaklaşımla faaliyet gösterdiklerini belirten Esray Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Yanar, “Firma olarak uzun zamandır araç üstü ekipmanları üretimi gerçekleştirirken, 2008’den itibaren demiryolu araç komponentleri üretimi yapmaya başladık. Yıllık 5 bin pozisyon komponent üretimi gerçekleştiriyoruz” dedi.

Ürünlerinin Eskişehir’deki sanayi kuruluşları arasında önemli bir yer tutan TÜLOMSAŞ’ta kullanıldığını ifade eden Ramazan Yanar, ayrıca TCDD’ye bağlı Sivas ve Adapazarı’ndaki iki ayrı fabrikaya da komponent ürettiklerini söyledi.

İnovatif çalışmalarla ithalatın önüne geçiyor

İç pazar kadar dış pazara yönelik üretimler de gerçekleştirdiklerinin altını çizen Yanar, Almanya ve Polonya gibi AB ülkelerindeki benzer demiryolu üreticilerine özel tip komponent vagon parçaları ürettiklerini açıkladı. Son olarak demiryolu sektörünün önde gelen firmalarından Harsco ile çalışmaya başladıklarını aktaran Yanar, bu firmanın imalatını yapacağı 11 adet vagonun şase üretimini gerçekleştirecekleri bilgisini paylaştı.

Özellikle demir-çelik fabrikalarının içinde kullanılan ve yüksek ısıya maruz kalan özel tip vagon üretimi gerçekleştirdiklerini vurgulayan Ramazan Yanar, “Kardemir fabrikalarına özel bir vagon üretip teslim ettik. Şu anda başarılı bir şekilde çalışıyor” diye konuştu.

Ankara’daki metro projesinde de yer aldıklarına dikkat çeken Yanar, şöyle devam etti: “Çayyolu metro projesinde, metro araç yollarının bakım işlerini üstlenecek kepçeli bir vagonun tasarımı ve üretimini yaparak teslim ettik. Bu özel tip vagonların üretimini gerçekleştirmeseydik, bu ürünler Avrupa ya da Çin’deki çeşitli üreticilerden ithal edilecekti. İnovatif odaklı çalışmalarımızla ithalatın önüne geçerek millileştirme projelerine destek sağlıyoruz.”

“Üç akslı bojiler dış pazarda ilgi görüyor”

İhracat oranlarını artırmayı hedeflediklerini belirten Ramazan Yanar, “İhracat kaliteli üretmeyi öğretiyor. Ayrıca Eximbank sayesinde uygun finansman olanağı ile ihracatta daha cesur davranıyoruz. Hedefimiz ihracatımızı daha da artırmak. Bunun için fuar katılımı ve ziyaretleri ile müşteri temasımızı artırmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Ürettikleri üç akslı bojilerin yurtdışı pazarda büyük ilgi gördüğü bilgisini veren Yanar, bu ürünleriyle ilgili hem iç pazardan hem de Avrupa’dan talepler aldıklarını vurguladı. Bu talepler doğrultusunda ürün üzerinde bazı geliştirmeler yaparak, pazara sunmayı hedeflediklerinin altını çizen Yanar, üretimde kullandıkları kaynak robotu sayesinde kalitelerini artırarak, maliyetlerini düşürdüklerini belirtti.

Müşteri ve kalite odaklı üretim politikalarını takip ederek, demiryolu sektöründe üretilen lokomotif, kabin ve vagon komponentlerinde lider üretici olmayı hedeflediklerini anlatan Ramazan Yanar, “İşletmemizde talebe göre özel olarak projelendirilmiş vagon ve lokomotif parçalarını üreterek, müşterilerimizle beraber projelendirip raylar üzerinde yerini alıncaya kadar hizmet sunabiliyoruz. Bunların yanı sıra yine müşteri talepleri doğrultusunda lokomotifleri deneyimli ekibimizle modernize de edebiliyoruz” ifadelerini kaydetti. Avrupa’da demiryolu sektöründe üretim kalitesini belirleyen EN15085 ve EN3834 belgelerini alan ilk firmalardan biri olduklarına dikkat çeken Yanar, tüm üretim süreçlerini EN 9001, EN 14001 ve OHSAS 18001 standartlarına uygun olarak, çevreye ve insan sağlığına duyarlı gerçekleştirdiklerini vurguladı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap