7 °C

Eti Bakır, Küre’de 960 metre derinliğe inerek rekor kırdı

960 metrelik Türkiye’nin en derin galerisine ulaşılan madenden çıkarılan cevher, asansör sistemi ile taşınmaya başlandı. 2016 yılında madenciler de idare binası ve ofislerin bulunduğu alandan aynı asansör ile yer altına ulaştırılacak.

Eti Bakır, Küre’de 960 metre derinliğe inerek rekor kırdı

Cengiz Holding’e ait Eti Bakır Küre Tesisleri’nde, Türkiye tarihinde ilk kez yerin 960 metre altına inilerek rekor kırıldı. Eti Bakır Küre İşletme Müdürü Ahmet Tezcan, Küre’deki işletmenin Türkiye’deki tüm madenlere örnek olabileceğini ifade ederek, “Biz tecrübemizi paylaşmaya her zaman hazırız. Türkiye’de ilk defa 960 metreye inildi. Çıkarılan maden asansör sistemiyle yeryüzüne getiriliyor. 2016 yılında, işçilerimiz de Küre ilçesinin en tepesinde yer alan idari binamızdan asansöre binerek kuyudan yerin 960 metre altına inecekler” dedi. 

Madende makineler haberleşiyor 

Yer altındaki madende 40 kilometre uzunluğunda yollar olduğunu ve içeride iş makineleri ile çalışıldığını anlatan Tezcan, “İçerisinde bulunduğumuz iletişim çağında teknoloji firmalarının üzerinde çalışmaya devam ettiği makineler arası iletişim modelini biz burada yıllardır kullanıyoruz. Madeni çıkaran iş makinelerini kullanan operatörler madende iş makinesinden uzak güvenli bir alanda, bilgisayarlarının başında, uzaktan kumanda ile makineleri kullanıyor. Madende kaza riski sıfır olmasına rağmen kamera sistemiyle kontrol edilen sığınma odalarımız da mevcut” diye konuştu. 

Yer altı madenciliği yüzde 35 daha pahalı 

2005 yılında tesisi devraldıklarında yer üstü madenlerinin birkaç yıllık ömrü kaldığını ve kapanmak üzere olduğunu anlatan Eti Bakır Küre İşletme Müdürü Ahmet Tezcan, bu nedenle geniş kapsamlı bir arama faaliyeti ile bitmek üzere olan rezervlerin 20 yıl yetecek miktara ulaştırıldığını ve büyük bir yer altı madenciliği başlatıldığını söyledi. Tezcan sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz aldığımızda sadece yerin 150 metre altına iniliyordu. Şimdi 960 metreye ulaştık. Uzun yıllar bu seviyede çalışacağız. Küre için 85 milyon dolar yatırım yaptık. Yer altında çalışmak maliyeti yüzde 35 artırıyor. Bir de en iyi teknolojiyi kullandığınızda maliyet daha da artıyor. Ancak bizim için çalışanlarımızın güvenliği çok daha önemli. Hiçbir maliyet insan hayatından önemli olamaz. Biz devralmadan önceki son 10 yılda ortalama yıllık cevher üretimi 710 bin ton iken şimdi yıllık 1 milyon 250 bin tona ulaştık.” 

Yeni rezervler için aramalar devam ediyor 

Yer altı zenginliklerinin milli servet olduğunu hatırlatan Tezcan, “Ülkemizin yer altı zenginliklerinin tespit edilmesi için arayışlarımız devam ediyor. Bu sene içinde, 2 bin 450 metre ile Türkiye’nin en derin karotlu sondajını gerçekleştirdik” dedi.

700'ü bizim, yaklaşık 3 bin kişiye istihdam yarattık

Yapılan yatırıma ve üretim rakamlarına sadece para olarak bakılmaması gerektiğinin altını çizen Eti Bakır Küre İşletme Müdürü Ahmet Tezcan şunları söyledi: “Küre tesislerimizde 9’u kadın olmak üzere 700 kişiyi istihdam ediyoruz. Nakliyecisini, mal ve hizmet aldığımız esnafını da eklerseniz yaklaşık 3 bin kişiye istihdam sağlıyoruz. Küre’nin nüfusunun 6 bin 588 olduğunu göz önüne aldığınızda, Küre ekonomisine büyük katkı sağladığımızı söyleyebiliriz. 700 personelin 500’ü Küreli, 650’si ise Küre’de ikamet edenlerden oluşuyor. Biz her zaman bu sorumluluğumuzun farkında olarak çalışmaya devam edeceğiz. Madenler açılırken, zarar görebilecek ağaç sayısı hesaplanarak, bunun karşılığında oluşturulacak orman için gerekli olan para peşin olarak devlete ödedik. Orman Bakanlığı ile çalışarak, 261 bin ağaç diktik, çevre düzenlemesini yaptık.”

500 milyon dolarlık ithalatın önü kesildi

Eti Bakır Samsun Tesisleri, Türkiye’de izabe bakır üretimi, daha anlaşılır bir ifade ile madenden bakır üretimi yapabilen tek tesis konumunda bulunuyor. Türkiye’nin yıllık 450 bin ton bakır tüketimi bulunuyor. Bunun 50 bin tonu hurdadan dönüştürülüyor. Geri kalan 400 bin tonun ise şu anda 42 bin tonu Eti Bakır tarafından üretiliyor. Kapasite 75 bin tona çıktığında Türkiye’nin ihtiyacının yüzde 20’si Eti Bakır tarafından karşılanacak. Bu, her yıl 500 milyon dolarlık bakır ithalatının ikame edilerek, ülke ekonomisine kazandırılması anlamına geliyor. Özelleştirildiğinde bakırı yüzde 98-99 safl ığa kadar işleyen fabrika, izabe tesislerinin modernizasyonu ve elektroliz tesislerinin kurulması ile birlikte bunu yüzde 99.99’a yükseltti. Bakırın kalitesi yüzde 98-99 olduğunda sayılı birkaç müşteriye satış imkanı varken, şimdi irili ufaklı yüzlerce yeni müşteri kazanıldı.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.