ETİ Sarı Bisiklet, kadınlarla Türkiye'yi hareketlendirecek

ETİ ve Aktif Yaşam Derneği’nin Sarı Bisiklet Projesi, bu yıl İstanbul’da kadınları projenin merkezine koyacak, ‘Bisikletli Kadın İnisiyatifi’ ile bisikleti gündelik hayata taşıyacak

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Geçtiğimiz yıl ETİ’nin Aktif Yaşam Derneği işbirliği ile hayata geçirdiği Sarı Bisiklet Projesi, 2015 yılında İstanbul’da devam ediyor. Sağlıklı yaşamın en önemli unsurlarından biri olan “hareketlilik” kavramını bisiklet aracılığı ile toplumun her kesimine yaymayı amaçlayan ETİ ve Aktif Yaşam Derneği, 2015 yılında Sarı Bisiklet Projesi kapsamında İstanbul’da ‘Kadınlara’ odaklanacak ve kadınların öncülüğünde bisiklet kullanımını teşvik edecek. Proje, İstanbul’da bisiklete binen kadınların oluşturduğu “Bisikletli Kadın İnisiyatifi” ile işbirliği yaparak, hayatın her alanında bisiklete binmenin ‘mümkün’ olduğunun altını çiziyor.

“Harekete kadınlar öncülük edecek” ve “mümkün” diyecek

Sarı Bisiklet Projesi, Bisikletli Kadın İnisiyatifi’ni destekleyerek 2015 yılında bir yeniliğe imza atıyor. Bu işbirliği kadınların bisiklet kullanımını yaygınlaştıracak önemli adımlardan biri olacak. Bisiklet kullanan ve kullanmak isteyen tüm kadınları aynı platformda birleştirmek amacıyla kurulan ‘Bisikletli Kadın İnisiyatifi’, ETİ ve Aktif Yaşam Derneği’nin de desteğiyle yıl boyunca İstanbul’da birçok farklı aktiviteye imza atmaya hazırlanıyor. 

Bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması için İstanbul Maltepe ve Zeytinburnu’ndaki ilköğretim okullarında 5 bin öğrenciye bisiklet eğitimleri veren Sarı Bisiklet, mobil tamir aracı ile İstanbul sokaklarında bakıma ihtiyacı olan bisikletlerin ücretsiz tamirini yaparak atıl durumdaki bisikletleri sokaklara geri kazandıracak. Proje kapsamında, özellikle ev hanımlarının semt pazarlarındaki alışverişlerini hem rahatça taşımaları, hem de hareket etmelerini sağlamak amacı ile üç tekerlekli sepetli Sarı Bisikletler ile etkinlikler düzenlenecek.  

ETİ Gıda İcra Kurulu Başkanı Hakan Polatoğlu, fiziksel hareketsizlik konusunun tüm dünyada ve ülkemizde ciddi bir sağlık sorunu haline geldiğini ifade ederek, “Sağlıklı bir yaşam için hareket etmenin önemini çocukluk döneminden itibaren aşılamak büyük önem taşıyor. 

Bu durumun düzeltilmesinde elbette ebeveynlere ve özellikle de annelere büyük görev düşüyor. Bugün Türkiye’de 0-15 yaş grubunda çocuğu olan 15 milyon anne bulunuyor. Bu 15 milyon anne, 24 milyon çocuğun hayatını yönetiyor. Annelerin tüketim kararları, 15 milyon babayı da hesaba kattığımızda toplamda 55 milyon kişiyi etkiliyor. Ancak yapılan araştırmalar gösteriyor ki, Türkiye’de annelerin yüzde 85’inde spor yapma alışkanlığı yok, üstelik annelerin, çocukları için öncelik sıralamalarında fiziksel aktivite sadece yüzde 13’lük bir pay alıyor. Biz bu önemli çıktıları dikkate alarak bu sene Sarı Bisiklet projesinde öncelikli hedef kitlemizi “KADIN” olarak belirledik. Kadınlarımıza “hareket”in önemi konusunda farkındalık kazandırmak istiyoruz” diye konuştu.

89-001.jpg

‘Bisikletli Kadın İnisiyatifi’nin en büyük destekçisi olacağız’

Bisikletli Kadın İnisiyatifi’nin kuruluş hikayesinden de bahseden Hakan Polatoğlu, şunları söyledi: “Her biri toplumun farklı kesimlerinden gelen ama hepsinin ortak özelliği İstanbul’da gündelik hayatlarında bisiklet kullanmak olan kadınlar, büyük bir heyecanla Bisikletli Kadın İnisiyatifi’ni kurdular. İnisiyatif, bisiklet kullanan kadınları bir araya getirerek deneyim ve bilgi paylaşımı sağlayacak, etkinlikler düzenleyecek ve sosyal medya aracılığıyla faaliyetlerini geniş kitlelere yaymak için çalışacaklar. Biz de Sarı Bisiklet projemiz ile Bisikletli Kadın İnisiyatifi’nin hayata geçireceği her uygulamada en büyük destekçileri olacağız.”

“Instagram yarışmasına tüm kadınlarımızı bekliyoruz”

Sarı Bisiklet’in ve Bisikletli Kadın İnisiyatifi’nin çalışmalarını geniş kitlelere duyurabilmek için sosyal medyayı etkin bir şekilde kullanmayı planladıklarını belirten Polatoğlu, “Bugün itibarıyla Sarı Bisiklet instagram sayfasını açıyoruz. 22 Haziran Pazartesi günü bir fotoğraf yarışması başlatacağız. Özellikle bisikletli kadınların “bisikletimleben” ve “saribisiklet” hashtag’leriyle bisikletle çekilmiş fotoğraflarını instagrama yüklemesini istiyoruz. En beğenilen fotoğrafların sahibine bisikletle birlikte kullanılabilecek sürpriz hediyeler vereceğiz.” dedi. 

“Bisiklete binmeyi bilmeyenlerde obezite oranı, bilenlere göre daha yüksek”

Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de de obezitenin yükseldiği gözlemleniyor. Toplum inaktif, bundan rahatsızlık da duyuyor fakat yeterince aktivite yapmıyor. Oysa bisiklet, inaktivite için önemli bir çözüm. Aktif Yaşam Derneği’nin Bisiklet Algısı  araştırmasına göre bisiklet kullanmayı bilenlerde fazla kilolu ya da obez olan kişi oranı yüzde 37 iken, bisiklet sürmeyi bilmeyenlerde bu oran yüzde 60’ı buluyor. 

Bisiklet kullanımında Türkiye’nin, Avrupa ülkelerine göre çok gerilerde olduğunu belirten Aktif Yaşam Derneği (AYD) Yöneticisi Mehmet Ali Çalışkan, “Türkiye’de obezite yükseliyor. Toplum aktif değil, bundan rahatsızlık da duyuyor, fakat aktivite yapmıyor. Oysa bisiklet hareketsizlik için önemli bir çözüm. Sadece bisiklet kullanmayı bilmek bile daha aktif bir hayatın göstergesi. Bisiklet kullanmayı bilenlerde fazla kilolu ya da obez olan kişi oranı %37 iken, bisiklet sürmeyi bilmeyenlerde bu oran %60’a çıkıyor. O yüzden ebeveynlerin çocuklarını küçük yaşta bisiklet kullanmaya teşvik etmeleri önemli. Gündelik hayatta alışverişe giderken, çocukları okula götürürken bisiklete binmek toplumda bisiklet kullanımını yaygınlaştıracak.” diye konuştu. 

7-091.jpg

“Günlük hayatta bisiklet kullanmak mümkün”

Bisikletli Kadın İnisiyatifi’nin gönüllüsü Seçil Öznur Yakan, Sarı Bisiklet Projesi’nin kendilerini cesaretlendirdiğini ve bisiklet kullanmayı ‘Mümkün’ kılmak adına çok önemli olduğunu belirterek, “Gündelik hayatta bisiklet kullanan kadınların oranı sadece binde 6. Diğer taraftan, bisiklet sürmeyi bilmeyen kadınlar bisikleti yaşına uygun bulmuyor. Biz, her yaştan kadını gündelik hayatta bisiklet sürmeye teşvik edeceğiz ve bunun mümkün olduğunu göstereceğiz. Bizler bugüne kadar pek çok şeyi deneye yanıla öğrendik, bisiklet binmeye hevesli kadınlarla tüm bu deneyimlerimizi paylaşacağız, onların sorularını yanıtlayacağız. Bir yerden bir yere bisikletle gitmenin kolay yollarını, güvenlik konusunda yapılması gerekenler ile ilgili pratik bilgileri içeren bir Kılavuz hazırlayacağız. Amacımız bir yılın sonunda artık İstanbul sokaklarında daha çok bisikletli kadın görmek” diye konuştu.