8 °C

'Fal'dan 50 milyon dolar çıktı!

Binnazabla ve Faladdin’in yaratıcısı Sertaç Taşdelen, başarı hikayesini anlattı...

'Fal'dan 50 milyon dolar çıktı!

OSMAN KILIÇ

Yola annesinin baktığı fallarla çıkan Binnazabla ve Faladdin’in yaratıcısı Sertaç Taşdelen’in kurduğu markaların piyasa değeri 50 milyon dolar civarında. Kurduğu Binnazabla markasının bir veda yemeğinde ortaya çıktığını anlatan Sertaç Taşdelen başlangıç serüvenlerini, şöyle anlattı: “4 sene Dubai, 3 sene de Singapur’da çalıştım. Singapur’a geçmeden önce bir veda yemeğine gittim. Herkes kahve içti ve kahveyi kapattı, dediler ki keşke annen olsa da fala baksa. Dedim ki fotoğrafını çekelim anneme gönderelim. Kahve bardağının fotoğrafını anneme yolladık o da bir şeyler yazdı ve herkesin çok hoşuna gitti. Herkes dedi ki keşke bununla ilgili bir telefon uygulaması olsa, daha sonra ben Singapur’a gittim. Sonra dedim ki ben artık kendi işimde memnun değilim. Kafamda da bu fal bakma uygulaması ile ilgili bir fikir vardı ve hayata geçirmeliyim.”

Yola Binnazabla.com adlı bir site kurarak başladığını anlatan Taşdelen, “Binnazabla.com girişimi büyümeye başlayınca ben de işimden istifa ettim ve tamamen girişimciliğe yöneldim” şeklinde konuştu.

Dünya genelinde 600 yorumcu çalışıyor

Binnazabla.com projesinin çok büyüdüğünü ifade eden Taşdelen, “Bu uygulamada dünya genelinde 600 yorumcu çalışıyor. Şu an Amerika, Japonya ve Hindistan’da fal bakılıyor” dedi. Bu fal uygulamasının ABD dahil olmak üzere birçok ülkede en çok indirilen 50 uygulama arasında yer aldığını kaydeden Taşdelen, “Bu uygulamada sadece kahve falı bakılmıyor; tarot, el falı, rüya yorumları yapılıyor” diye konuştu.

Bu uygulamayla binlerce kişiye fal baktıklarını ve nasıl milyonlarca kişinin falına bakabiliriz, dünyaya nasıl açılabileceklerini düşünen Taşdelen, “İnsanın bu kadar fal bakması imkansız biz de dedik ki, bunu yapay zeka üzerinden yapalım. Bir algoritma yazdık ve buna da Faladdin dedik. Faladdin’in 15 milyon kullanıcısı oldu, yurt dışına açıldı. Amacımız bu teknolojiyle insanın fal dışındaki farklı alanlarında da yanında olmak” şeklinde konuştu.

“Dinleme konusu hurafe”

Telefon dinleme iddialarıyla ilgili de konuşan Sertaç Taşdelen, “Telefonların dinlenmesi iddiası tamamen hurafe. Böyle bir şey yasal olarak da mümkün değil. Biz kesinlikle böyle bir şey yapmıyoruz” açıklamalarını yaptı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap