11 °C

FCI Başkanlığına 2. kez Çağatay Baydar seçildi

TEB Faktoring Genel Müdürü Çağatay Baydar 2. kez FCI Başkanı seçildi

FCI Başkanlığına 2. kez Çağatay Baydar seçildi

Bünyesinde 93 ülkeden 403 finans şirketini barındıran faktoring organizasyonu Factors Chain International (FCI) Başkanlığına, TEB Faktoring Genel Müdürü Çağatay Baydar 2. kez seçildi.

2011 – 2013 yılları arasında FCI başkanlığı görevinde bulunan Baydar, bu göreve 2. kez seçilmekten dolayı büyük bir mutluluk ve gurur duyduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Faktoring sektörünün hem dünya hem de ülkemiz ticareti içinde payı büyük bir hızla artmakta. Dünyada büyüklüğü 2.3 trilyon euro olan sektörün, Türkiye’deki cirosu 37.5 milyar euroyu buldu. Başkanlığını üstlenmiş olduğum FCI’da bundan sonraki hedefimiz tanıtımlara ağırlık vererek Türkiye gibi ihracat odaklı ülkeler başta olmak üzere faktoringin büyüme hızını artırmak olacak.”

Faktoring sektörünün büyüme trendi gösterdiğini belirten Baydar, “Önceki yıllardaki kadar yüksek olmasa da, hala dünya ve Avrupa ortalamalarının üstünde büyüme görülüyor. İhracat faktoringinin ise yurtiçi işlemlerden daha hızlı geliştiğini görüyoruz. Şu anda ihracat faktoringi, toplam faktoring hacmi içinde yüzde 20 paya sahip. 2017 yılında yurtiçinde yaklaşık yüzde 10 büyüme beklerken, ihracatta ise yüzde 20 büyüme bekliyoruz. İhracat faktoring’inde yüzde 16’lık büyüme oranı ile Çin’den sonra ikinci büyük ülke konumundayız” dedi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.