Fiber stratejisi 'Harvard Business Review' de örnek oldu

Turkcell Superonline, stratejik yönetim alanında referans kaynaklar arasında yer alan Harvard Business Review'da örnek çalışma olarak ele alındı

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İSTANBUL - Turkcell Superonline, stratejik yönetim alanında referans kaynaklar arasında yer alan Harvard Business Review'da örnek çalışma olarak ele alındı. Derginin 'Balanced Scorecard Hall of Fame' raporunda Strateji Yönetim Oscar'ı olarak bilinen "Hall of Fame" ödülüne layık görülen tüm dünyadan 15 kurumun başarı öykülerine yer verildi. 

Turkcell Superonline açıklamasına göre, şirket, geçen yılın sonunda "Palladium Executing Strategy" tarafından strateji odaklı organizasyon anlayışını benimseyen ve stratejik planlarını hayata geçirme konusunda en başarılı sonuçları elde eden şirketlere verilen "Hall of Fame" ödülü kazandı. Turkcell Superonline, bu ödüle layık görülmesini sağlayan başarı öyküsüyle Harvard Business Review dergisinde örnek çalışma olarak ele alındı. 

Derginin 2004 yılından bu yana yayınlanan "Balanced Scoreboard Hall of Fame Raporu"nun bu yılki sayısında tüm dünyadan "Strateji Yönetim Oscarı"na layık görülen 15 kurumun fark yaratan başarı öykülerine yer verildi. 

O dönemde yalnızca 7 ülkede bulunan 1.000 Mbps hızında fiber internet hizmetini Türkiye'de ilk kez sunarak ülkesinde "fiber çağı"nı başlatan Turkcell Superonline'ın, dijital dünyada hayatı kolaylaştıran teknoloji ortağı olma vizyonuyla çalışmalarını sürdüreceği belirtilen raporda, "İyiden Mükemmele Yolculuğu" başlatan şirketin bugün 14 ilde 2 milyon haneye ulaşan fiber altyapısıyla büyüme süreci anlatıldı. 

Harvard Üniversitesi profesörlerinden Robert David Kaplan ise Turkcell Superonline'ın stratejilerini çok kısa bir sürede hayata geçirmesiyle dünya çapında bir şirkete dönüştüğü dile getirerek, Turkcell Superonline'ı, dergide "DNA'sında hız bulunan şirket" olarak tanımladı. 

Harvard Business Review'daki makalede yer verilen ve Turkcell Superonline'ın 2008 - 2013 yılları arasındaki başarılı dönüşümüne işaret eden bazı temel göstergeler ise şöyle sıralandı: 

"Toplam gelirler dört kat artışla 158 milyon TL'den 925 milyon TL'ye yükseldi. 42 milyon TL zarar yazan AFVÖK 238 milyon TL kara dönüştü. Sabit internet hizmetlerinde (ADSL, fiber ve kablo) pazar payı 2010 yılında yüzde 3 iken 2013'te yüzde 11,3'e ulaştı. Operasyonel faaliyetlerdeki iyileşmenin göstergesi olarak çağrı merkezi kullanımı 2010 yılından 2012 yılına yüzde 60 düşüş gösterdi. Çalışan memnuniyeti, Türkiye ortalamasının yüzde 16 üzerindedir." 

Açıklamada görüşlerine yer verilen Turkcell Superonline Genel Müdürü Murat Erkan, strateji yönetiminin önemini vurgulayarak, tüm dünyaya örnek gösterilmenin gururunu yaşadıklarını belirtti. 

Başarının sürdürülebilir olması için gelecek dönemin planlarını da bu yönde yaptıklarına dikkati çeken Erkan, büyüme sürecini doğru yönetebilmek için başlattıkları operasyonel mükemmellik programı ile müşteri deneyiminde fark oluşturduklarını anlattı. 

Erkan, "iyiden mükemmele" olan yolculuklarında müşterilerine kesintisiz iletişim hizmeti sunmayı hedeflediklerini belirterek, "Bunun yanı sıra operasyonel maliyetlerimizi düşürdük, risk yönetimimizi güçlendirdik. Operasyonel Mükemmellik programının şirketimize sağladığı katkılar arttıkça yeni başarılara imza atacağımıza inanıyorum" ifadesini kullandı. 

Etiketler