28 °C

FMC Hidrolik, alternatif pazarlara odaklandı

Savunma sanayi başta olmak üzere raylı sistemler, gemi ve rüzgar santrali jeneratör parçaları ve hidrolik silindir alanında proje bazlı faaliyet gösteren FMC Hidrolik, yatırımlarını büyük oranda tamamlayarak pazar ve müşteri ağını genişletmeye odaklandı.

FMC Hidrolik, alternatif pazarlara odaklandı

Raylı sistemlerde yerli üretime odaklandıklarını belirten FMC Hidrolik Yönetim Kurulu Üyesi Mücahit Aydın, FMC Railex markasıyla raylı sistemler sektöründe Türkiye’deki onaylı tedarikçi olarak çalışmalarını sürdürdüklerini aktardı.

Firmalarının TCDD ile devam eden Ar-Ge faaliyetlerinde demiryolu sektörüne yönelik iyileştirme ve geliştirmeler gerçekleştirdiğini dile getiren Aydın, “FMC Railex bazı ürünler için farklı kurumlarla ürün geliştirme çalışmalarını sürdürürken, TULOMSAŞ-TUDEMSAŞ ile birlikte birçok çalışma gerçekleştirdi” diye konuştu.

FMC’nin, Türkiye’nin demiryolu ve vagon parçaları ihtiyacını karşılamaya yönelik yerli üretim yaptığını belirten Aydın, hızlı tren üretiminde yurtiçinde demiryolları alım ihalelerine odaklandıklarını söyledi.

2019'da dövme ve talaşlı imalatına ağırlık verecek

Raylı sistemler sektöründe, yurtdışı projelerinde de aktif olarak yer aldıklarını ifade eden Mücahit Aydın, “Polonya ve İran demiryollarına üretim yapıyoruz. Knorr-Bremse ile ihracatta Avrupa pazarlarına ağırlık vererek, satış ve pazarlama faaliyetlerini yürütüyoruz” şeklinde konuştu.

Savunma sanayi, raylı sistemler ve dövme parçalar alanında, 2019 yılı hedefleri arasında özellikle pazar ve müşteri ağını genişletme çalışmalarının bulunduğunun altını çizen Aydın, şöyle devam etti: “Küresel ekonomide değişen bölgesel dengeleri takip ederek, riski bölgesel olarak bölme anlayışı içinde hareket ediyoruz. Ar-Ge ve süreç iyileştirme, personel eğitimi yatırımları, üretim verimliliği ve otomasyon çalışmaları üzerine başlattığımız ve devam eden proje yatırımlarımızı tamamlayacağız. 2019 hedeflerimiz içinde dövme ve talaşlı imalatına ağılık vererek, seri üretime yönelip özellikle pazar ve müşteri ağımızı genişletme çalışmalarımız bulunuyor” ifadelerini kaydetti.

Bazı ürünlerde belgelendirme süreci devam ediyor

Raylı sistemler alanında CER kancası, koşum takımı gibi bazı ürünlerde uluslararası geçerliliği olan belgelendirme süreçlerinin tamamlandığını aktaran Mücahit Aydın, “CER paketi ve tampon gibi yeni ürünler için de belgelendirme süreçlerimiz devam ediyor. FMC’yi sektörde farklı kılan, özel amaçlı hidrolik silindir üretiminden gelen hassas üretim tecrübesi, inovasyona ve Ar-Ge’ye önem veren bir firma olmasıdır. FMC, global ölçekte önemli bir ilerleme kaydeden otomasyona ve robotlara dayalı üretim modelini gerçekleştirme yönünde önemli çalışmalar yapıyor” şeklinde konuştu.

Aydın, “FMC, talaşlı imalat işleme ve sıcak dövme şekillendirme kapasitesi ile 2008 yılında AYD Grup bünyesinde kuruldu. FMC bünyesinde; sıcak dövme, CNC işleme, kromhane, normalizasyon, boyahane, kaynakhane, tahribatsız muayene testleri, mekanik işleme, mühendislik faaliyetleri ve Ar-Ge çalışmaları yer alıyor” dedi.