12 °C

Gayrimenkulde Körfez'e alternatif geliyor

Türkiye gayrimenkul piyasası başta ekonomisi yükselen Çin olmak üzere Asya Pasifik ülkelerindeki yatırımcıların ilgisini çekmeye başladı. İlerleyen yıllarda bu alımların Körfez'e alternatif olması bekleniyor.

Gayrimenkulde Körfez'e alternatif geliyor

Leyla İLHAN

Ağırlıklı olarak körfez ülkelerine satış yapan gayrimenkul sektörü için yeni bir pazar doğuyor. Körfeze alternatif olması beklenen yeni pazarın başını ise son yıllarda ekonomik olarak yükselen Çin ve diğer Asya pasifik ülkeleri çekiyor.

İstanbul'da Arterium ve Nivo markasıyla projeler geliştiren Cathay Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Alper Tuğsuz, gayrimenkulde satış sezonun ilkbahar ve sonbahar olmak 6-7 ay olduğunu, sezon dışında kalan dönemlerde ise Körfez'de ve Avrupa'da Türkler'e yönelik tanıtım çalışmaları yaptıklarını kaydetti. Bu dönemde Asya ve Pasifik gibi Uzakdoğu bölgelerinde de çalışmalar yaptıklarını söyleyen Tuğsuz, "Güvenlik problemleri bittiğinde buradan gelecek alımlar Körfez bölgesine alternatif olabilir. Uzakdoğulular Türkiye'de birkaç firmayla görüşme halindeler. Çünkü bu pazarlarda ciddi bir sermaye piyasası var. Amerika'dan alım yapıyorlar. Yaptıkları alımlarla Avustralya gayrimenkul piyasasında fiyatları ciddi seviyelere çıkardılar" açıklamasını yaptı.

Projelerinde yabancıya satışta bir denge gözettiklerini belirten Mahmut Alper Tuğsuz, "Nivo İstanbul'da projemizin yüzde 10'unu yabancıya sattık. Bunlar toplu alımlar yerine 1-2 daire alanlardır. Bunun da çok üzerine çıkmak istemiyoruz. Çünkü yaşayan proje olsun istiyoruz" dedi.

Nivo Hayat ile oturumcuların kalmadığı zamanlarda bu dairelerin bakımını yaptıklarını aktaran Tuğsuz, " Belli bir bedel karşılığında kiracı bulma, kiracı sözleşmesi yapmak ve kira tahsilatı yapmak gibi hizmetleri bir paket halinde sunuyoruz. Böylece daireyi kiralamak için uğraşmayacak. Bunlar da satın alımları kolaylaştıran etken oluyor" diye konuştu.

1991 yılında Mecidiyeköy'de kurulan Cathay Grup'un ilk olarak yabancı firmalara danışmanlık hizmeti verdiğini, son 15 yıldan bu yana da bunun üzerine geliştirici rolünü eklediklerini söyleyen Tuğsuz, ağırlıkla Başakşehir bölgesinde çalışan şirketlerinin bu bölgede Arterium markasıyla 10'nun üzerinde proje gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Basın Ekspres'teki projenin yüzde 70'ni sattı

Aynı zamanda 2000'li yılların başında şehrin gelişen bölgesi olarak gördükleri Basın Ekpres hattında arsa arayışına girerek bu hat üzerindeki arsa sahipleriyle görüşmeye başladıklarını anlatan Mahmut Alper Tuğsuz, "2012'de bu hat üzerinde Suudi Arabistanlı ortağımız Neba AŞ ile birlikte Nivo İstanbul projesinin arsasını alarak burada projeye başladık. 2016 yılında ruhsat alarak satışlara başladık. Kasım 2016'da ise Dubai merkezli Liderlik Development ile birlikte Nivo Ataköy projesine başladık" dedi. 2 blokta 315'nin yer aldığı Nivo Ataköy'ün kat karşılığı yapılmasından dolayı projede 150 daireleri olduğunu anlatan Tuğsuz, "Kasım'da satışa çıktığımız bu projede yüzde 20 satış oranlarını yakaladık" diye konuştu.

Basınekspres'te yüksek miktarda arz fazlası olmasına rağmen Nivo İstanbul'da satışların iyi gittiğini aktaran Mahmut Alper Tuğsuz, "Projenin yüzde 40'ına denk gelen bölümü satışa çıkardık. Satış ekibimiz ve müşterilerimizle kurduğumuz doğru ilişkiler doğru vadelendirme ve doğru proje sayesinde satışa çıkardığımız blokların yüzde 70'ine yakın bölümünü sattık" bilgisini verdi. Piyasaya göre fiyatlarının daha yüksek olduğunu söyleyen Tuğsuz şöyle konuştu: "Metrekaresini 5 bin 200 TL'den satışa çıkardık. Şu anda 6 bin 300-6 bin 500 bandındayız. Ancak müşteri bir projenin arsasından başlayarak projenin doğru yerde olduğunu ve projeye para harcandığını görüyor. Yani malzeme kalitesini ve genel konseptini beğendiği zaman o aradaki farkı ödüyor."

Yönetimi 5 yıl kendisi yapıyor

Özellikle karma projelerde işletmenin çok önemli olduğuna dikkat çeken Mahmut Alper Tuğsuz, "1200 tane konut ve 200 tane dükkan alanın olduğu Nivo İstanbul'da yaşayan insnaların mutlu olması önemli. Dolayısıyla projeden daire alanların olaya vakıf olup kendi başlarına iyi hizmet almaları çok zor. Bundan dolayı insanlar yerleşip konuyu çözene kadar 5 yıl boyunca yönetim hizmeti veriyoruz" dedi.

2018'de Nivo ile 3 proje daha yapacak

Satın alma ya da kat karşılığı şeklinde 2018 ve 2019'da Nivo markasıyla Başakşehir, Topkapı-Davutpaşa ve Basınekpres'te yeni projeler geliştireceklerini açıklayan Tuğsuz, Başakşehir ve Basınekpres'e yapacakları projelere 2018'de başlayacaklarını kaydetti. Ayrıca gelecek yıl içinde Almanya ve İngiltere'de projeler yapacaklarını açıklayan Tuğsuz, "Bu projelerle ilgili araştırma çalışmaları yapıyoruz" dedi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.