12 °C

Güriş Holding’in yeni RES'i faaliyete geçti

Muğla’da yer alan Fatma Rüzgâr Enerji Santrali, senede 211.500.000 kWh elektrik üretecek.

Güriş Holding’in yeni RES'i faaliyete geçti

Güriş Holding'in yeni santrali devreye girdi. 92,5 metre türbin yüksekliğine sahip olan Fatma RES, SIEMENS SWT-3.2-113 DD türbin ile ‘’Direct Drive’’ teknolojisi kullanılarak hayata geçirildi. 2000 yılından beri rüzgâr enerjisi alanında çözümler üreten Güriş Holding, yeni yatırımıyla birlikte rüzgâr enerji santrallerinin kurulu gücünü 368 MW’a, RES sayısını da 6’ya çıkardı.

Gerçekleştirdikleri yatırımla ilgili Güriş İnşaat A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Müşfik Hamdi Yamantürk, “Yenilenebilir enerjiye yaptığımız yatırımlarla Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığını azaltmayı hedefliyor ve bu alanda birçok girişimde bulunuyoruz. Bu doğrultuda, en son olarak, 211.500.000 kWh/Yıl elektrik üretecek 80 MW’lık Fatma RES santrali yapılmıştır. Fatma RES dışında bu yıl içerisinde 64 MW’lık Kanije RES ve 25.4 MW’lık Zeliha RES santrallerimiz de enerji üretimine başladılar” dedi.

Yenilenebilir enerji santrallerinde hedef 1150 MW kurulu güç Fatma Rüzgâr Enerji Santrali’ni (RES) işletmeye alarak “yenilenebilir enerji santrali” sayısını 17’ye çıkaran Güriş Holding’in portföyünde 6 rüzgâr enerji santrali (RES), 6 hidroelektrik enerjisi santrali (HES) ve 5 jeotermal enerji santrali (JES) bulunuyor. Güriş Holding yenilenebilir enerji santrallerinin kurulu gücünü kısa bir süre içinde 1150 MW’a çıkartmayı hedefliyor.Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.