13 °C

Halkbank'tan 'soruşturma' açıklaması

Halk Bankası, ABD Adalet Bakanlığı ya da finans otoritelerinin kendileri hakkında soruşturma yürüttüklerine dair herhangi bir bilgi ve belgenin mevcut olmadığını bildirdi

Halkbank'tan 'soruşturma' açıklaması

İSTANBUL - Halk Bankası, ABD Adalet Bakanlığı ya da finans otoritelerinin kendileri hakkında soruşturma yürüttükleri iddialarına açıklık getirdi.

Halk Bankası açıklamasına göre banka, dün bazı basın yayın organlarında ABD Adalet Bakanlığı ve finans otoritelerinin kendileri ve diğer kamu bankaları hakkında kara para aklama, İran ve Sudan'a uygulanan ambargoyu delme suçlaması ile resmi soruşturma başlattıkları şeklinde masa başında kurgulanan uydurma haberlere yer verildiğini ve bir milletvekilinin soru önergesinin bu haberlere dayanak olarak gösterildiğini kaydedildi.

Daha önce de bu ve benzeri iddialarla Türkiye'nin güzide kurumlarına nasıl saldırılarda bulunulduğunun kamuoyunun bilgisi dahilinde olduğu vurgulanan açıklamada, şu ifadelere de yer verildi:

"Şu konuyu açıkça belirtmeliyiz ki, ABD Adalet Bakanlığı ya da finans otoritelerinin bankamız hakkında soruşturma yürüttüklerine dair herhangi bir bilgi ve belge mevcut değildir. Bu kurum ve kuruluşların internet sitelerinde ya da açıklamalarında da böyle bir bilgi yoktur. Dolayısıyla, bu uydurma haberlerden ya da dedikodulardan yola çıkarak bu topraklarda, bu milletin ekonomik değerlerine saldırıda bulunulması hayret ve ibrete değer bir husustur.

"Bu tür saldırılara karşı her türlü hukuki ve cezai başvurularda bulunulacak"

Bu itibarla; hisseleri borsada işlem gören ve halka açık bir şirket olan bankamız hakkında bazı basın ve yayın kuruluşlarında yer verilen bu haberlere itibar edilmemesini, bundan böyle bankamıza yapılacak bu tür saldırılara karşı yasal haklarımızın korunması bakımından her türlü hukuki ve cezai başvurularda bulunulacağını kamuoyunun bilgilerine sunarız."

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.