6 °C

Hedge için ‘algoritma’ yazdı şirketlere %10 tasarruf sağladı

Geniş yetkili aracı kurum statüsüne çıkan Alternatif Yatırım, teknolojiyi kullanarak büyümeyi hedefliyor. Şirket özellikle şirketleri hedge konusunda yönlendirerek farklılık yaratmak istiyor... Jülide Yiğittürk Gürdamar'ın haberi...

Hedge için ‘algoritma’ yazdı şirketlere %10 tasarruf sağladı

Jülide YİĞİTTÜRK GÜRDAMAR

Alternatif Bank’ın iştiraklerinden Alternatif Menkul, geniş yetkili aracı kurum statüsüne geçerek, portföy ve yurtdışında işlem aracılığı faaliyetlerinde bulunmak üzere Alternatif Yatırım ismini aldı. Alternatif Yatırım, terzi işi yatırım danışmanlığı hizmetleri ve kişiye özel tasarlanmış ürünlerin yanısıra başta Katar olmak üzere uluslararası yatırımlarda köprü görevi üstlenmeye devam edecek.

Alternatif Yatırım Genel Müdürü Attila Penbeci ile şirketteki dönüşümü konuştu. Şirketin büyüme stratejisini “Teknolojiyi ön plana çıkararak büyümek istiyoruz. Teknoloji ile şirketleri hedge konusunda yönlendirme yaparak, bireysel yatırımcılara varlık yatırımları yapılabilecekleri ürünler yapmak istiyoruz” şeklinde özetleyen Penbeci, şirketlerin döviz pozisyonlarını daha iyi yönetmeleri ile ilgili kendisinin yazdığı algoritma ile şirketlere nasıl tasarruf sağladıklarını anlattı. Borsa İstanbul’un Nasdaq alt yapısının algoritmik işlemlere uygun olmadığı zamanlarda bu tarz işlemlere merak salan Penbeci, özellikle Nasdaq işbirliği ile Borsa İstanbul alt yapısının uygun hale gelmesi sonrasında bu konuda kendisini geliştirerek algoritma yazmaya başladı. Bu algoritmayı kurumun stratejisi içerisine uyarlamaya başlayan Penbeci, şöyle anlatıyor: “Alternatif Yatırım olarak şirketlere yatırım danışmanlığı vermek işimizin ana parçası. Bu anlamda şirketlerin döviz pozisyonlarını yönetebilmeleri için yazdığım algoritmayı kurumda da şirketlere sunmaya başladık. Bu modeli kullanarak şirketlerin bir senede hedge için harcaladıkları paradan yüzde 5-10 tasarruf etmelerini sağlıyoruz. 50 milyon dolarlık pozisyon yöneten bir şirket için 5 milyon dolar tasarruf sağlamak çok önemli. Kurum olarak ağırlıklı olarak VİOB tarafında çalışıyoruz.”

Terzi usulü hizmet vereceğiz

“Şirket olarak algoritmik işlem yapmıyoruz, şirketlere bu ürünü sunuyoruz” diyen Penbeci, şirketin dönüşüm sürecinin bir zorunluluk haline geldiğinden söz ediyor: “Alternatif Menkul olarak kısmi yetkili aracı kurumduk. Fakat bu bankamızın danışman ve büyüme stratejisini desteklemiyordu. Bu nedenle geniş yetkili aracı kurum statüsüne geçtik. Alternatif Yatırım olarak özellikle iki alanda büyümek istiyoruz; yatırım danışmanlığı ve özel bankacılık… Şirketlere verdiğimiz yatırım danışmanlığı içerisinde döviz pozisyonunu hedge etme, satın alma ve birleşme, alternatif finansman kaynakları, tahvil ihraçları, halka arzlar, kurumsallaşma hizmetleri bulunuyor. Şirketlere olabildiği kadar fırsat penceresi olduğu zamanlarda yardımcı olmak gerekiyor. Ayrıca bireysel tarafta da bankaların odaklandığı özel bankacılık ve bunun altında olan varlıklı kesim tarafına ağırlık veriyoruz. Yine yatırım danışmanlığı adı altında bu sınıfa da piyasada kendi tasarruflarını değerlendirecekleri oldukça basit, kolay yapabilecekleri ürünler sunmak istiyoruz. Çünkü bu işi kompleks yapanlar var. Bütün günlerini pozisyon almak için geçirmesinler. Önümüzdeki dönemde bunu bir tuşa indirgeyecek bir alt yapıyla bireylerin varlık dağılımını yönlendirmelerinde, belli yönlendirmelerle kendi risk profillerine göre maksimum getiriyi sağlamalarında yardımcı olmak istiyoruz. Kendimize niş alan yaratmak istiyoruz. Bu anlamda terzi usulü; kişilere ve şirketlere dokunarak hizmet vereceğiz.”

Türk şirketleri de Katar’a girmek istiyor

Attila Penbeci, hissedarları Commercial Bank ile birlikte Katar-Türkiye arasındaki karşılıklı yatırımların geliştirilmesinde üstlendikleri köprü göreviyle potansiyel iş fırsatlarını Türk şirketlerine aktarmak, yeni ortaklıklar kurulmasına ön ayak olmak ve iki ülkenin yatırım stratejilerine uygun işlemler gerçekleştirmek için çalıştıklarını hatırlatıyor. Penbeci, “Katar’ın Türkiye’de önemli yatırımları var. Kendi stratejilerine uygun olarak Türkiye’deki önemli şirketlerle ortaklık yapmak istiyorlar. Satın alma anlamında üzerinde çalıştığımız birkaç iş var. Ayrıca Türkiye’deki şirketler de Katar piyasasına girmek istiyorlar. Bu yönde de danışmanlık yapmak istiyoruz. Özellikle dünya kupası ile ilgili metro çalışmaları olmak üzere müteahhitlik konusunda, Türkiye’den Katar’ı taahhüd işleri oluyor. Katar da Türk şirketlerini teşvik ediyor. Biz de Türk şirketlerinin doğru konumlanmaları konusunda yardımcı oluyoruz. Bazı perakende şirketlerimiz o tarafta franchising çalışmaları yapıyorlar. Bu anlamda sepetimiz dolu” diyor.

ÇOCUKLARINIZ İÇİN BORSAYA GİRMEK GEREKİYOR

“Borsa ülke ekonomisinin aynası” diyen Alternatif Yatırım Genel Müdürü Attila Penbeci, “Uzun yılları bulan sermaye piyasaları tecrübemle söyleyebilirim ki piyasalarda bu tarz döngüleri çok gördüm.. Bu da onlardan bir tanesi. Şuanda Borsa İstanbul’da 2008 seviyelerine geldi. Güzel alım fırsatları bunlar. Ama dönüşün ne kadar hızlı olup olmayacağını bilmediğimiz için burada uzun vadeli bakmak gerekiyor. Dibe yaklaştığımızı, borsanın bazı sektörlerinin bu dönüşte daha öncü rol oynadığını biliyoruz. Temettü gelirleri olan şirketler var, içindeki nakitine kadar inmiş şirketler var.. Burada bu şirketleri takip edip birkaç yıllık pozisyon almak gerekiyor. Özellikle çocuklarınız, torunlarınız için böyle dönemlerde borsaya girmek gerekiyor. Bunu fonlar üzerinden de yapabilirsiniz veya kendi şirketlerinizi diyor. Penbeci, yatırımcılara sepet yapmalarını önerdi.

SEKTÖR ROBOTLARA DEVREDİLECEK

Borsanın artık bu tarafa doğru gittiğini söyleyen Alternatif Yatırım Genel Müdürü Attila Penbeci’ye göre, borsada kurumsal yatırımcıların payı artacak. ‘Algoritmik Trading’in (otomatik alım/satım işlemleri) geleceğin sektörü olacağına inanan Penbeci, “Sektör belli kuralları olan, işlemi hızlı şekilde yapan robotlara devredilecek yere doğru gidiyor” diyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap