26 °C

'Her eve bir poliçe şart!'

Türk Nippon Sigorta Genel Müdürü Dr. Baturalp Pamukçu ile sektördeki gelişmeleri, penetrasyon oranlarının düşüklüğünü, sigorta bilincinin artırılmasına kadar pek çok konuya değindik... Ece Ceyhun'un haberi...

'Her eve bir poliçe şart!'

Ece CEYHUN

Türk Nippon Sigorta Genel Müdürü Dr. Baturalp Pamukçu, “Her eve bir sigorta poliçesi girmesi ve sektörün de bunu amaç olarak edinmesi lazım. Ne poliçesi olursa olsun. Bu ferdi kaza, trafik, konut, DASK, vb… olabilir. Trafik sigortalarında bile penetrasyon oranı düşük” dedi.

Kasko-trafik ağırlıklı prim üreten sektörün son 2 yıldan bu yana para piyasalarındaki dalgalanmalar, artan maliyetler nedeniyle ‘teknik kar’ problemi yaşadığına işaret eden Pamukçu, “Bu sorunu aşmak için sektörün motor dışı sigorta branşlarına kanalize olması lazım. Sigorta bilincinin ve bilinirliliğinin yeterli olmaması, kişilerin gelir seviyesinin değişmesi ürünlere olan talebi etkiliyor. Sektör olarak kişiye ve gelire uygun daha fazla ürün üretmek lazım. Pek çok ülkede farklı mikro ürünler var. Türkiye’de de kişinin gelirine ve riskine uygun birçok alternatif ürün tercihi yapılabilir. Konut sigortalarında kişiye özel, uygun fiyatlı ve daha ulaşılabilir ürünler sunulabilir. Sağlık sigortasında da, tamamlayıcı ürünlerle kişiler kendilerini güvence altına alabilir. Klasik sağlık sigortası gibi pahalı olduğu düşünülen TSS ürünü aslında fiyat olarak oldukça uygun” diye konuştu.

Penetrasyon oranı belli eşikleri aşamıyor

Türk Nippon Sigorta Genel Müdürü Dr. Baturalp Pamukçu’nun bu değerlendirmesi sektörün penetrasyon oranlarının düşüklüğüne dayanırken “Bizde bir kişiye satılan ürün adedi maalesef 1’i geçmiyor. Tamamlayıcı sağlık sigortaları, sağlık sigortalarına biraz ivme kazandırsa da, diğer ürünlerdeki grafik hala aşağı seviyelerde” tespitini yaptı. Pamukçu şöyle devam etti: “Bugün hala pek çok evin konut sigortası yok. Zorunlu deprem sigortasında (DASK) dahi penetrasyon seviyesi yüzde 50’lere yeni geldi. 20 milyon konut olduğu tahminleri yapılırken bunun yarısı DASK, onun da yarısı konut sigortası. İnsanlara konut sigortasında fiyatların makul olduğunu da anlatmamız gerekiyor. Tüm yaşadıkları süre boyunca para biriktirerek aldıkları evin, her zaman yangın ya da su basması gibi risklerle karşı karşıya olduğunu düşündürmek gerekiyor. Bu riski, 9 taksitle ödenen ve ortalama primi 250 TL olan bir poliçeyle bertaraf edebiliyorsunuz.”

Tecrübe etmeden teveccüh gösterilmiyor

Kişilerin yanlış karşılaştırmalarla sigorta ürünlerine çekimser kaldığını gördüklerini de anlatan Pamukçu, “100 bin TL’lik arabama ortalama 1.000 TL prim ödüyorsam, 200 bin TL’lik eve de 2.000 TL prim öderim’’ şeklinde düşünülüyor. Halbuki tam tersi. Bizde bakış açısı; ‘bir ürün aldığım zaman karşılığını almalıyım’ kalıbının içinde değerlendiriliyor. Bir riski devrediyorsunuz ve risk gerçekleşirse ödeme alıyorsunuz. Ürünü aldıktan sonraki sene riskin gerçekleşmemesi durumunda ‘parayı boşa verdim’ şeklinde bir algı oluşuyor. Halbuki uygun fiyatlı ürünler her zaman var ve belki de bizim sektör olarak bunu daha fazla anlatmamız gerekiyor. Halkımız tecrübe etmeden teveccüh göstermiyor. Geliri ne olursa olsun herkesin en az bir sigorta ürünü alabileceğini anlatmamız gerekiyor. Her eve mutlaka bir sigorta poliçesi girmesi ve sektörün de bunu amaç edinmesi lazım. Ne poliçesi olursa olsun. Bu ferdi kaza, trafik, konut, DASK, vb olabilir. Trafik sigortalarında bile penetrasyon seviyesi düşük seyretmekte, bunların sonucunda da maalesef teknik olarak sektördeki olumsuz gidişat devam etmektedir” ifadelerini kullandı.

Literatürde yoksak, müfredata girmek lazım

Halkımızın literatüründe sigorta son sıralarda yer alıyor. O zaman ne yapmak lazım dediğimizde Pamukçu, “Müfredata girmek lazım” cevabını verirken şu ifadeleri kullandı: “Sigorta bilinirliğinin artması için mutlaka Milli Eğitim Bakanlığı müfredatına girmek gerekiyor. Dijital kanalların yaygınlaşması ve küçük yaşta alınan sigorta eğitimi ile sektörün gelişimini uzun vadede destekleyebiliriz. Bizim yeni nesile ulaşmamız lazım.”

Bu değerlendirmeler Türk Nippon Sigorta’nın satış kanallarına nasıl yansıyor diye sorduğumuzda ise Pamukçu şunları kaydetti: “Tüm acentelerimize mutlaka motor branşının dışında bir poliçe kesmesi gerektiğini anlatıyoruz. Motor sigortası branşında payının yüzde 60’ın altına düşmesi gerektiğini anlatıyoruz. Sektör ortalaması yüzde 50 olsa da, çoğu acentede bu oran yüzde 90’lara varıyor ve bu ürün fiyat anlamında en hassas ürün.”

SDDK ivme kazandırır

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın sigorta sektörü için BDDK benzeri bir yapı kurulacağını açıklaması sektörde heyecan yarattı. Sigorta Düzenleme ve Denetleme Kurumu yani SDDK ile ilgili gelişmeleri sektör dikkatle takip ediyor. Türk Nippon Sigorta Genel Müdürü Dr. Baturalp Pamukçu, SDDK yapısının yıl sonuna kadar kurulma çalışmalarının sonuçlanacağını düşünüyor. SDDK’nın sektöre ivme kazandıracağına inanan Pamukçu, “Sektörün devir hızı artar. Mevzuat ile ilgili düzenlemelerin çok daha çabuk çıkacak olmasının sağlanması ve sektörün beklenti ile ihtiyaçlarının giderilmesinde daha etkin bir hareket kabiliyeti yaratılması durumunda SDDK, sektöre bir ivme kazandıracaktır” dedi.

Türk Nippon Sigorta, branş dengesi sağlamaya devam edecek

Türk Nippon Sigorta, 2018’de sektörün performansının üzerinde yüzde 40’lık bir artışla büyüdü. Şirketin pazar payı yüzde 1.09’dan yüzde 1.26’ya çıktı. Pamukçu, şirketin ilk çeyrek büyümesi hakkında “2019 yılının ilk çeyrek sonuçlarını ele aldığımızda ise; Türk Nippon Sigorta, sene başında belirlemiş olduğu planlarına paralel olarak sektör üzerinde bir büyüme yakalayarak, yüzde 30 büyüdü. Geçen senenin aynı dönemine göre de pazar payında bir yükselme daha sağladık ve yüzde 1.1 olarak realize ettik. Şirket olarak, 2019 yılı stratejimizi “dengeli büyüme” üzerine kurmuş durumdayız. Bireysel ve orta ölçekli işletmelerin sigorta ürünleri ile sağlık sigortalarına bu yıl da ağırlık vererek, her zaman olduğu gibi branş dengesini sağlamaya devam edeceğiz. 2018 yılında yapmış olduğumuz teknolojik yatırımlarımız, 2019 yılında da devam edecek. Aynı zamanda acentelerimiz için yeni devreye aldığımız TNS Kulüp sistemiyle, hedeflediğimiz ürünlerin satışını acentelerimiz için ayrıcalığa dönüştürerek, gerek acentelerimiz gerekse sigortalılarımız için fark yaratmaya devam edeceğiz” bilgisini verdi.

DR. BATURALP PAMUKÇU’DAN….

● 2018 yılında Türk Sigorta sektörü, hayat dışı branşlar toplamında yüzde 20.2 nominal anlamda büyüme, reel anlamda ise yüzde 0.1 bir küçülme göstererek 47 milyar 35 milyon TL olarak gerçekleşti. 2018 yılı için sektör toplamını ele aldığımızda ise yüzde 17.4 nominal anlamda büyüme, reel anlamda ise yüzde 2.4 bir küçülme gerçekleşerek prim üretimi 54 milyar 656 milyon TL oldu.

● 2019 yılının ilk çeyrek sonunda ise Türk Sigorta sektörü, hayat dışı branşlar toplamında yüzde 18.8 nominal anlamda büyüme, reel anlamda ise yüzde 0.7 bir küçülme göstererek üretimini 15 milyar 47 milyon TL olarak gerçekleşti. 2019 yılı ilk çeyrek sonuçları için Sektör toplamını ele aldığımızda ise nominal anlamda yüzde 19.8 reel anlamda ise yüzde 0.1 bir büyüme gerçekleşmiş ve üretim 17 milyar 496 milyon TL oldu.

●2018’in ikinci yarısında kur değişiklikleri ile başlayan ve 2019 yılında devam eden ekonomik dalgalanmalar birçok sektörü olduğu gibi sigorta sektörünü de etkiledi. 2018 yılında ekonomik dalgalanmaların etkileri sektöre daha sınırlı olarak yansıdı. Bu durum, 2019 yılında ise reel sektörler kadar olmasa bile sigorta sektörü için olumsuz bir sonuç olarak sigorta ürünlerine olan talebin azalmasına ve buna paralel küçülme veya reel anlamda büyüme yaşanmaması ile birlikte teknik sonuçların olumsuz olmasına yol açacaktır.

Kişiye göre poliçeler için revizeye gidilmeli

Teknik karlılıkta sorun yaşayan sektör trafik sigortasında revize bekliyor. Pamukçu, “Havuz sistemi devam edecekse tavan primlerin artması lazım. Aylık yapılan artışlar maliyet artışlarını karşılamıyor. Bunun yanında ehliyete ve kişiye göre poliçe kullanılmaya başlanacak. Bu uygulamayla yıl içinde 1’den fazla kaza yapmış, çok ceza almış ve puanı düşmüş araç sahipleri için tavan prim aşılmalı. Trafik sigortalarında maliyetler her alanda artış gösterdi’’ dedi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap