7 °C

Huawei'nin yıllık geliri 2016'da yüzde 32 arttı

2016 yılı finansal denetim sonuçlarını açıklayan Huawei 2015'e kıyasla yüzde 32'lik bir artış göstererek 75.1 milyar dolar kazanç elde etti.

Huawei'nin yıllık geliri 2016'da yüzde 32 arttı

Huawei 2016 yılı finansal denetim sonuçlarına göre telekomünikasyon birimi, kurumsal iş çözümleri ve tüketici iş grupları, yıllık bazda büyüme kaydetti.

Huawei yıllık geliri, 2015 yılına kıyasla yüzde 32'lik bir artışla 75.1 milyar doları buldu. Net karlar yüzde 0.4 oranında bir artışla 5.3 milyar dolara ulaştı. 2016 yılında geleceğe yatırımını sürdüren Huawei, Ar-Ge için yıllık 11 milyar dolar tutarında harcama yaptı.

2016 yılında, Huawei'nin Telekomünikasyon Birimi, yıllık bazda yüzde 24 artışla 41.8 milyar dolara gelir elde etti. Bu, sayısal dönüşüme odaklanarak bulut, video, nesnelerin interneti (IoT) ve telekomünikasyon birimi için operasyon dönüşümleri gibi alanlardaki önemli fırsatlardan yararlanılarak gerçekleştirildi.

Huawei Kurumsal İş Çözümleri, ortaklarıyla yakın işbirliği yaparak, finans, enerji, kamu kurumları ve kamu güvenliği de dahil olmak üzere kilit dikey sektörlerin sayısal dönüşümünü desteklemek için bilgi ve iletişim teknolojileri altyapısı sağlayarak yüzde 47'lik bir artışla, 5.9 milyar dolarlık bir yıllık gelir elde etti. Huawei Tüketici Grubu ise 2016 yılında 139 milyon adet akıllı telefon sattı ve yüzde 44’lük bir artışla 25.9 milyar dolar yıllık gelir sağladı.

"Hedefimize ulaştık ve istikrarlı büyüme elde ettik"

Huawei Dönüşümlü CEO’su Eric Xu, "Huawei 2016 yılında stratejik hedefine ulaştı ve istikrarlı bir büyüme elde etti. İnsanlık, sayısal dünyada, sayısallaşmada keşfetmeyi ve atılım yapmayı sürdürürken artan bilgi birikimi endüstrinin bütünü için büyük iş olanakları sağlıyor ve bilgi ve iletişim teknolojileri endüstrisinin daha da ileri gitmesinin yolunu açıyor. Müşterilerimize değer yaratmak ve sürdürülebilir bir büyüme için müşteri odaklı kalmayı sürdürecek ve endüstrinin bütününde sayısal dönüşümü destekleyeceğiz" şeklinde açıklamalarda bulundu.

"Verimlilik ve kaliteyi daha da artıracaklar"

Huawei CFO’su Sabrina Meng ise "yüksek nakit rezervi, sağlam ve sürdürülebilir mali yapısı ve riske karşı yüksek esnekliğiyle Huawei 2016 yılında sağlıklı bir faaliyet dönemi geçirdi. 2017 yılında da istikrarlı büyümeyi sürdürebilmek için faaliyetlerimizin verimliliğini ve kalitesini artırmaya devam edeceğiz" dedi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.