İlk yerli tramvayı Durmazlar ihraç edecek

Milli bir marka yaratmak amacıyla raylı sistemler üretiminde Türkiye’nin ilk yerli tramvayını ihraç etmeye hazırlanan Durmazlar, Polonya Olsztyn Belediyesi için üreteceği 24 adet tramvayın teslimatına 2019 Aralık ayında başlayacak.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Raylı sistemler sektöründe yaptıkları yatırımlarla ihracat yapabilecek noktaya geldiklerini söyleyen Durmazlar Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fatma Durmaz Yılbirlik, 2020 yılında faaliyete girecek yeni tesis ile birlikte metro, şehirler arası yüksek hızlı yolcu trenleri gibi araçları da üretebilecek kapasiteye ulaşacaklarını kaydetti.

Durmazlar olarak, 2018 yılında alınan yatırım ve büyüme kararıyla raylı sistemler üzerine yeni ve daha modern bir tesis kurulumu için harekete geçtiklerini belirten Fatma Durmaz Yılbirlik, 2018 yılı ortasında Polonya’da Olsztyn Belediyesi’nin açtığı 24 adet tramvay aracı alım ihalesini kazandıklarını ifade etti. Durmaz Yılbirlik, “2018 Temmuz ayında sözleşmesini imzaladık. Bu sözleşme ile bu yılın aralık ayında teslimi gerçekleştirilmeye başlanacak. Bu zamana kadar iç pazara teslim edilen araç sayımız 105. İstanbul’a teslim edilecek 30 ve Polonya’ya teslim edilecek 24 araçla beraber 2020 yılının sonunda toplam araç sayımız 158 olacak. Buna göre, iç pazar ve ihracat dengemiz yüzde 84.8’e yüzde 15.2 olacak” dedi.

Tramvaylar İstanbul’un ruhunu yansıtacak

Firma olarak, 2018 Ocak ayında İstanbul Eminönü-Alibeyköy hattına 30 adet tramvay aracı temini için Doğuş İnşaat ile imzalanan sözleşme sonrasında bu yılın mart ayında ilk aracın teslim edildiğini belirten Fatma Durmaz Yılbirlik, “İstanbul’un ruhunu yansıtacak şekilde özel olarak tasarlanan tramvay araçları üretiminde artık sona gelindi” diye konuştu.

Durmaz Yılbirlik, bugüne kadar yapılan teslimatları da şöyle özetledi: “İlk olarak, Bursa için yüzde 100 alçak tabanlı altı adet tek yönlü tramvay İpekböceği’ni 2012’de, 12 adet çift yönlü İpekböceği’ni 2015’te ve yine Bursa için 2015’te 60 adet hafif raylı sistem aracını (GreenCity) ürettik. 2016’da Samsun için sekiz adet yüzde 100 alçak tabanlı çift yönlü PANORAMA tramvayını, yine 2016’da 12 ve 2018-2019 yıllarında altı adet olmak üzere Kocaeli için yüzde 100 alçak tabanlı çift yönlü PANORAMA tramvayını ürettik. İhaleye çıkılması öngörülen yurt dışı ve içi pazarları takip ediyor ve bu yönde çalışmalar yapıyoruz.”

Polonya ihalesiyle adını küresel ölçekte duyurdu

Ar-Ge merkezinde, iç ve dış araç tasarımından boji ve gövde testlerine kadar birçok geliştirmeyi dış kaynağa ihtiyaç duymadan yaptıklarına dikkat çeken Fatma Durmaz Yılbirlik, en büyük avantajlarından birinin de kendi yazılımlarını geliştirmeleri olduğunu ifade etti.

Durmaz Yılbirlik, Türkiye’de sektöründe en fazla patent başvurusu yapan firma olduklarının altını çizdi. Uluslararası pazarda büyük firmaların yer aldığı çok çetin bir rekabet ortamı bulunduğuna vurgu yapan Durmaz Yılbirlik, şunları söyledi: “Neredeyse yüz yıllık geçmişe sahip Avrupalı üreticilerin yanı sıra Çinli firmalar da sektördeki rekabeti artırıyor. Rakiplere kıyasla bu sektörde çok yeni olmamıza karşın, özellikle hedef olarak belirlediğimiz bazı yurtdışı pazarlarda aktif bir şekilde pozisyon almaya çalışıyoruz. Polonya’da kazandığımız ihale uluslararası pazarlarda adımızı duyurmamızı sağladı. Rakiplere göre daha küçük bir organizasyona sahip olmamız bizi maliyet ve esneklik açısından avantajlı konuma getiriyor.”

“Devlet desteğiyle global markalar yaratılabilir”

Yurtdışındaki ihalelere katılımlarda belli büyüklükteki projeler için devlet desteğine ihtiyaç duyulduğunu, uygun maliyetli ve uzun vadeli finansman desteğinin yerli üreticileri rakipler karşısında güçlendireceğini kaydeden Fatma Durmaz Yılbirlik, “Devlet, raylı sistemler sektörünü savunma sanayinde olduğu gibi desteklerse yerli ve milli markalar da global bir oyuncu haline gelebilir. Ayrıca nitelikli iş gücü kaynağının ve bu amaca hizmet edecek eğitim kurumlarının artması da çözüme katkı sağlayacak” değerlendirmesini yaptı.

Etiketler