22 °C

İstanbul’a 150 milyon dolarlık veri merkezi

NGN tarafından hayata geçirilen 150 milyon dolarlık maliyetiyle Türkiye’nin en büyük veri merkezi yatırımlarından Star of Bosphorus Veri Merkezi açıldı...

İstanbul’a 150 milyon dolarlık veri merkezi

Deniz ASLAN

Teknoloji grubu NGN tarafından Tuzla Tepeören’de hayata geçirilen Türkiye’nin en büyük veri merkezi yatırımlarından Star of Bosphorus Veri Merkezi’nin açıldı. Açılışa katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Şundan kimsenin şüphesi olmaması lazım: Önümüzde geçireceğimiz 4 yıllık seçimsiz dönemde, kamu ve özel sektörün güçlü birlikteliğinden çıkacak sinerjiyle ekonomimizi sağlamlaştıracak, milletimizin refahını yükselteceğiz. Yeter ki hedeflerimize odaklanalım” diye konuştu.

Türkiye’yi teknolojinin ve dijital ekonominin merkez ülkesi yapmak için gece gündüz çalışırken böyle bir yatırımın açılışını gerçekleştirmenin çok anlamlı olduğunu söyleyen Varank, Veri merkezinin 150 milyon dolarlık bütçesiyle bugüne kadar Türkiye de yapılan en büyük veri merkezi yatırımlarından olduğunu dile getirerek, burada kamu ve özel sektör müşterilerine üst düzey veri depolama, yönetilen hizmetler ve güvenlik hizmetleri sağlanacağını bildirdi. Bakan Varank, dijitalleşmeye ve dijitalleşmenin ekonomi, sanayi, teknoloji gibi hayatın tüm alanlarına etkilerine değinerek, insanlığın artık veriyi işleyerek, yepyeni bir üretim ve kalkınma sürecine girdiğini aktardı.

Varank, “Elbette, bizler bu sürecin gerisinde kalamayız. Bu süreci tüm koşullarıyla birlikte kavramak, en önemlisi de oyun kurucu olmak zorundayız. Bu yüzden Milli Teknoloji Hamlesi gibi bir vizyonla yola koyulduk. Her konuşmamızda dijital dönüşüm diyoruz, dijital kalkınma ve ekonomiden bahsediyoruz.” diye konuştu.

Ar-Ge ve yenilik projelerine 7 yılda 1,6 milyar lira destek

Varank, TÜBİTAK eliyle, dijitalleşme alanında Ar-Ge ve yenilik projelerine son 7 yılda 1,6 milyar liradan fazla destek verdiklerini belirterek, bu desteklerden depolama ve veri analitiği projelerinin yüzde 10 pay aldığı bilgisini verdi. KOBİ'lerin dijital dönüşümü için KOSGEB aracılığıyla katkı sağladıklarından bahseden Varank, dijitalleşme odaklı ilk KOSGEB destek programı olan KOBİGEL'i bu yıl uygulamaya koyduklarını söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, ülkelerin mevcut verilerinin ve siber hakimiyet alanlarının kendilerinin dijital toprakları olduğunu belirterek, “Verilerimizi hem topraklarımızı koruduğumuz gibi koruyacağız, hem de toprağı işlediğimiz gibi işleyip açık veri yöntemiyle paylaşarak değere dönüştüreceğiz” dedi.

Dünyadaki veri hacminin katlanarak arttığını belirten Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Ermut, “Dolayısıyla hem bizim Türkiye deki yatırım altyapısı hem de Türkiye ye kazandırmaya çalıştığımız global yatırımcılar anlamında veri merkezleri giderek daha büyük bir ihtiyaç haline geliyor. Star of Bosphorus yatırımının burada yapılıyor olmasından çok memnunuz. Sadece yatırım değeri olarak değil, bizim bundan sonra çekeceğimiz yatırımlara olan katkılarından dolayı da çok memnunuz. Bu gibi yatırımlara destek vermeye devam edeceğiz” diye konuştu.

TÜRKİYE EKONOMİSİNE 2 MİLYAR TL KATKI

NGN Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su İnanç Erol, Türkiye'nin geleceğine yatırım yaptıklarını belirterek, şunları söyledi: “Yerli içerik, yerli yazılım, yerli bulut ülkemizin ekonomik olarak gelişimine, ihracatina ve uluslararası rekabete muhakkak çok ciddi fayda sağlayacak. Bu verilerin kesintisiz, güçlü altyapılara ihtiyacı bulunuyor. Bizim, Türkiye’de üretilen Milli Veriyi ülke dışına göndermeye ihtiyacımız yok, olmamalı. Dijital çağı yakalayan, kendi verisinin sahibi ve koruyucusu bir Türkiye olmak için milli veriyi ülkemizde tutmak amacıyla harekete geçtik ve yaklaşık 150 milyon dolar düzeyinde bir yatırımla işte karşınızda gördüğünüz bu teknolojik sanat eserini ülkemize kazandırdık.” Erol, Star of Bosphorus'un bölgenin en gelişmiş veri merkezlerinden olduğunu kaydederek, Anadolu'da, farklı teknoloji alanlarında yatırıma devam edeceklerini vurguladı. Bu yatırımla 5 yıl içinde Türkiye ekonomisine yaklaşık 2 milyar TL katkı sunmayı hedeflediklerini dile getiren Erol, yurtdışına veri hizmeti ihraç etmeye başladıklarını ve şimdiden 3 yabancı ülkenin veri merkezlerinden hizmet aldığını bildirdi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap